KATOLIČKA CRKVA U RIMU: Zaštitila oko 3.200 Jevreja tokom nacističkog progona

Tanjug

07. 09. 2023. u 19:32

DOKUMENT papskog biblijskog instituta (Biblikum), koji je objavljen danas, sadrži imena 3600 ljudi, uglavnom Jevreja, koji su dobili utočište u katoličkim institucijama tokom nacističke okupacije Rima za vreme Drugog svetskog rata.

КАТОЛИЧКА ЦРКВА У РИМУ: Заштитила око 3.200 Јевреја током нацистичког прогона

Foto AP

Nikada ranije viđeni dokumenti otkriveni su u arhivi Biblikuma kao deo opsežnog istraživanja koje je sproveo tim istoričara, što predstavlja značajan napredak u razumevanju napora za spasavanje Jevreja tokom Drugog svetskog rata, navodi se u zajedničkom saopštenju Papskog biblijskog instituta, Jevrejske zajednice u Rimu i Muzeja holokausta Jad Vašem u Jerusalimu.

U dokumentu se navodi 100 ženskih i 55 muških verskih zajednica koje su pružile utočište, kao i tačan broj ljudi smeštenih u ovim institucijama.

-Spisak od 100 ženskih i 55 muških verskih kongregacija koje su pružale utočište, zajedno sa brojem osoba koje su tu bile smeštene, već je objavio istoričar Renco de Feliče 1961. godine, ali se kompletna dokumentacija smatrala izgubljenom, dodaje se u saopštenju.

Novootkriveni dokumenti sadrže priče više od 4.300 osoba, od kojih je 3.600 identifikovano po imenu, a među njima je 3200 Jevreja, potvrdila je Jevrejska zajednica, upoređujući dokument sa sopstvenim evidencijama, prenosi Vatikan njuz.

U mnogim slučajevima je zabeleženo gde su se nalazili tokom skrivanja, a u nekim slučajevima su dokumentovani i njihovi životi pre progona.

-Ovo otkriće značajno obogaćuje naše razumevanje uloge katoličkih institucija u zaštiti života Jevreja tokom nacističkih progona, ističe se u saopštenju.

Sveštenik Dominik Markl, sa Papskog biblijskog instituta i Univerziteta u Insbruku, koji je pomogao u koordinaciji istraživanja, ukazao je na značaj zajedničkog istraživanja katoličkih i jevrejskih naučnika o pitanju koje je dugo izazivalo podeljenost među naučnicima i zatezalo odnose jevrejske zajednice u Rimu i Svete stolice.

Dokument je danas predstavljen na radionici održanoj u Muzeju Šoa u Rimu, a uvid u spise trenutno je ograničen "zbog zaštite privatnosti".

Samu dokumentaciju je sastavio italijanski jezuita Gosolino Birolo između juna 1944. i proleća 1945, nakon oslobođenja Rima od strane savezničkih snaga.

Birolo je bio stipendista Papskog biblijskog instituta od 1930. do svoje smrti u junu 1945. godine.

Kako podseća vatikanska agencija, u periodu nacističke okupacije u Rimu, od septembra 1943. do oslobođenja grada u junu 1944. godine, jevrejska zajednica je trpela stravičan progon.

Skoro 2.000 ljudi, uključujući stotine dece i adolescenata, od procenjenih 10.000 do 15.000 Jevreja u Rimu, deportovano je i ubijeno tokom ovog perioda.

Ključna figura povezana sa Papskim biblijskim institutom u to vreme bio je nemački jezuita Avgustin Bea, kasnije uzdignut u kardinala 1959. godine, poznat po svojoj posvećenosti jevrejsko-katoličkom dijalogu.

Papu Pija 12, koji je Crkvom upravljao od 1939. do 1958, istoričari kritikuju da je sarađivao s nacističkom Nemačkom i da je ćutao o Holokaustu, iako ga pojedini istoričari brane.

BONUS VIDEO - RUSIJA: Visokoprecizna snajperska puška Astarta predstavljena na forumu Armija-2023

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: Deca iz SOS Dečjeg sela Srbija osvojili javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE.