POVAMPIRENI AZOV OPET KREĆE NA RUSE: Čuvena ukrajinska brigada se diže iz pepela
BRIGADA Azov, koja je učestvovala u teškim bitkama za Mariupolj, pokušava da se oporavi od velikih borbenih gubitaka kako bi mogla da odigra snažnu ulogu u sledećoj velikoj ukrajinskoj ofanzivi.
Jedinica se nada da će regrutovati 6.500 novih boraca kako bi obnovila borbenu moć.
Osim toga, lideri Azova pokušavaju da obezbede više od 1.000 boraca koji su ostali u Rusiji kao ratni zarobljenici.
- Spremni smo da oslobodimo teritoriju - rekao je major Bohdan Tavr Krotevič, koji je privremeni komandant brigade i predvodi napore za rekonstrukciju nakon što je jesenas pušten iz ruskog zarobljeništva.
Ukrajinska vlada je odredila Azov, koji je nedavno apsorbovao druge elemente nacionalne garde zemlje, kao jednu od šest „ofanzivnih brigada“ koje će predvoditi pokušaj Ukrajine da povrati oblasti pod ruskom kontrolom.
Posle meseci uglavnom malih pomeranja u linijama fronta, sve se više spekuliše o prolećnoj kontraofanzivi ukrajinskih snaga, piše Vašington post.
Azov je odigrao važnu ulogu i 2014. godine.
Lideri Azova pokušavaju da prevaziđu kontroverzu oko krajnje desničarskih korena brigade, što je dovelo do toga da Azovu nije dozvoljeno da primi zapadno oružje. Najnovije regrute Azov privlači ne zbog ultranacionalističke ideologije, već zbog dokazanih borbenih veština, kažu vođe brigade.
- To je ime koje je zahvaljujući odbrani Mariupolja postalo poznato u svetu. Nekada je imalo negativno značenje. Sada ima pozitivno jer ono što radimo funkcioniše... Regruti koji nam dolaze razumeju to - rekao je 28-godišnji glavni narednik Maslo tokom nedavne obuke van Kijeva.
Azov je postao poznat nakon ruske aneksije Krima 2014. godine, dok se loše opremljena ukrajinska vojska borila da uzvrati protiv separatista koje podržava Rusija u istočnom regionu Donbasa. Azov, tada dobrovoljačka formacija, odigrao je ključnu ulogu u odbrani strateškog grada Mariupolja. Jedinica je kasnije te godine uključena u Nacionalnu gardu Ukrajine.
"Ne postoje situacije bez izlaza"
- Ovde dolaze verovatno najmotivisaniji ljudi. Mogu da budem siguran da će moj drug moći da me pokrije, zaštiti. I ja ću to učiniti - objasnio je on.
Maslo, koga je Rusija takođe zarobila prošle godine i koji je proveo mesec dana u bolnici oporavljajući se od zadobijenih povreda, rekao je da bi snalažljivost Azova mogla pomoći da se nadoknadi nedostatak naprednog naoružanja.
On najavljuje da će Azov „iz ničega nešto izmisliti”. Vođe trupa kažu da regrutacija ide dobro, ali su odbili da otkriju tačne brojke.
- Većina ljudi bi pretpostavila da će se rat brzo završiti ili da će ga dobiti neko drugi umesto nas. To se nije desilo. Dakle, mi pokušavamo da objasnimo civilnom stanovništvu zemlje da su nam potrebni da nam pomognu da oslobodimo teritoriju - kaže Krotevič.
Upitan o predstojećoj ofanzivi, Krotevič koristi primer Prvog rusko-čečenskog rata, kada su čečenske snage usvojile strategiju zauzimanja malih gradova kako bi ih iskoristile kao polugu da ponovo zauzmu oblasti pod ruskom kontrolom. On je sugerisao da bi Ukrajina mogla učiniti isto.
On je potvrdio da će se Azov u budućim bitkama oslanjati na iskustvo odbrane Mariupolja.
- Naše iskustvo sa Azovstalom nam govori da nema situacija bez izlaza - zaključio je on.
BONUS VIDEO: BORBE U BLIZINI SVATOVA I KREMENAJE - Ruski vojnici koriste sisteme "Grad" i haubice "Msta-S"
(Index)
Preporučujemo
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (3)