"ZNA SE KO JE BROJ JEDAN PO ŠPIJUNAŽI" I Evropa bila žrtva "nadgledanja"?
SJEDINjENE Države zauzimaju prvo mesto u svetu kada je reč o nadgledanju drugih država, rekao je zvanični predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Kine Vang Venbin.
FOTO: AP/Tanjug
- Kada je reč o nadgledanju na državnom nivou, želimo da istaknemo, da su SAD broj 1 u svetu. I međunarodna zajednica, uključujući Evropu, po tom pitanju ima lično iskustvo - naveo je Vang.
On je ukazao da je američka vojska od 1997. godine uložila milijarde dolara u ispitivanje i razradu obaveštajnih aerostata. Prema njegovim rečima, tokom prošle godine Amerikanci su promenili namenu tih aerostata u vojne svrhe.
Oni sada mogu da nose vojnu opremu koja se može koristiti za praćenje hipersoničnih krstarećih raketa Kine i Rusije.
Podsetimo, Pentagon je nedavno oborio kineski aerostat tvrdeći da ga je Kina lansirala sa ciljem špijunaže, dok u Pekingu naglašavaju da reč o civilnoj meteorološkoj sondi.
BONUS VIDEO: TRENUTAK OBARANjA KINESKOG BALONA - Projektil "sajdvajnder" pogađa balon iznad Atlantika
(Sputnjik)
Preporučujemo
IPAK JE BIO ŠPIJUNSKI? Kineski balon bio opremljen antenama za prikupljanje informacija
10. 02. 2023. u 10:06
KINA KREĆE U AKCIJU: Kakav će od sada biti odnos dve najmoćnije sile na svetu
05. 02. 2023. u 07:32
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RASPADA SE PARTNERSTVO SA PUTINOM: Ukrajina dobila ključnog saveznika u NATO-u
PRE otprilike deset godina, rat u Siriji pomogao je da se stvori neočekivano partnerstvo na Bliskom istoku između Turske i Rusije. Međutim, ono se sada raspada, tvrdi Njujork tajms. Naime, Turska snažno pomaže Ukrajini da stvori uporište u delu sveta gde je ruski predsednik Vladimir Putin ranije uživao značajan uticaj.
08. 06. 2026. u 09:25
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)