INDIJA POKUŠAVA DA "PRITISNE" PEKING: Sve snage usmerene na smirivanju tenzija u regionu

Ђ.Г.

20. 12. 2022. u 17:15

INDIJSKI ministar spoljnih poslova Subramanjam Džajšankar saopštio je da je njegova zemlja rasporedila rekordan broj vojnika na granici sa Kinom u pokušaju da „pritisne“ Peking da deeskalira tenzije u regionu. On je napomenuo da je taj potez došao nakon što je Kina značajno povećala svoje prisustvo na spornoj granici od 2020.

ИНДИЈА ПОКУШАВА ДА ПРИТИСНЕ ПЕКИНГ: Све снаге усмерене на смиривању тензија у региону

Foto: EPA

Kineske i indijske trupe sukobile su se 9. decembra u severoistočnoj indijskoj državi Arunačal Pradeš, što je bila prva svađa između dve nuklearno naoružane azijske države u skoro dve godine. Tuča nije dugo trajala, pošto su se obe strane brzo razdvojile, a samo nekoliko vojnika je zadobilo lakše povrede.

Indijsko ministarstvo odbrane je tvrdilo da su borbe izazvale kineske trupe koje su pokušale da pređu spornu granicu Himalaja i optužile Peking da pokušava „jednostrano“ da promeni status kvo u regionu.

Posle incidenta, indijska opoziciona partija Nacionalni kongres optužila je vladu da je „indiferentna“ prema pretnji iz Kine i zahtevala da se odmah razgovara o graničnoj situaciji.

Jaishankar je odgovorio navodeći da „ako smo bili ravnodušni prema Kini, ko je poslao indijsku vojsku na granicu? Ako smo bili ravnodušni prema Kini, zašto onda danas pritiskamo Kinu da se deeskalira i povuče? Zašto javno govorimo da naša veza nije normalna?

Peking je u međuvremenu pozvao Nju Delhi da „strogo kontroliše i obuzda “ svoje trupe na liniji fronta i ponudio je da rade zajedno na održavanju mira i spokoja na granici. 

Prethodno je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin insistirao da je granično područje Kine i Indije „generalno stabilno“ i da su obe strane nastavile da održavaju dijalog o pitanjima vezanim za granice.

Himalajska granica od skoro 3.500 kilometara dugo je bila tačka spora između dve azijske države. Godine 1962. Kina i Indija su vodile veliki rat za kontrolu nad tim područjem, na koje Peking u celosti polaže pravo i smatra ga delom Tibeta. Borbe prsa o prsa izbile su duž linije 2020. godine nakon što se Kina usprotivila indijskoj izgradnji puta na njenoj teritoriji. Indija je saopštila da je izgubila oko 20 vojnika, dok je Kina tvrdila da je izgubila četiri - prenela je RT.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

„TAJANSTVENI DEDA MRAZ“ OBRADOVAO MALIŠANE: Fondacija Mozzart podelila paketiće deci iz osetljivih grupa