TAJVANCI NAORUŽAVAJU KORVETE SA UBICAMA NOSAČA AVIONA: Svako od pet plovila imaće po osam supersoničnih protivbrodskih raketa
VOJSKA vlade sa Tajpeja objavila je planove za nadogradnju poslednjih pet predviđenih korveta klase Tuo Čang da nose moćnije protivbrodske rakete koje mogu da ugroze kineske nosače aviona.
Snažna raketa je među najopasnijim u tajvanskom arsenalu, pokrećući bojevu glavu od 500 funti brzinom do 2,5 puta većom od brzine zvuka, da bi pogodila površinski cilj na udaljenosti do 250 milja. Na toj brzini i udaljenosti, raketa će predstavljati egzistencijalnu pretnju za ratne brodove mnogo veće od nje, čak i za kineske nosače aviona koji mogu dostići do 85.000 tona svaki, zbog teškoća koje predstavljaju za protivvazdušnu odbranu.
Pored naprednih raketa, predstojeći Tuo Čang će dobiti četiri starije protivbrodske rakete Hsiung Feng 3 i 16 raketa zemlja-vazduh Ha-Čien 2 (Sea Svord). To je mnogo vatrene moći za obalni patrolni brod. Tri Tuo Čanga koja su već završena imaju nešto slabije naoružanje, ali ostaju moćno oružje.
Opremanje okretnih plovila poput korveta moćnim oružjem kao što su projektili deo je strategije asimetričnog ratovanja koju Tajpej sve više sprovodi kako strahovi od sukoba sa Kinom rastu.
SAD su podstakle asimetrično razmišljanje na Tajvanu, delimično motivisano sukobom u Ukrajini, gde su SAD isporučile Kijevu velike količine oružja za otpor i zasedu, poput protivtenkovskih projektila ispaljenih sa ramena i raketne artiljerije HIMARS. SAD su poslednjih godina prodale Tajpeju različita protivbrodska i protivvazdušna oružja i naterale Tajpej da poveća svoj korpus civilne odbrane za slučaj kineske invazije.
Peking smatra Tajvan svojeglavom provincijom i vidi vladu Tajpeja kao ostatak bivše Republike Kine, koji se održava u životu zahvaljujući podršci stranih sila poput SAD. SAD su jasno stavile do znanja da podršku Tajvanu, kapitalističkom društvu sa liberalno-demokratskom vladom zapadnog stila, vide kao ključno oružje u „takmičenju velikih sila“ sa Kinom. Ironično, međutim, Vašington formalno priznaje stav Kine o Tajvanu i slaže se sa politikom jedne Kine u Pekingu.
Vest dolazi usred izveštaja da Japan želi da kupi stotine krstarećih raketa Tomahavk od Sjedinjenih Država. Raketa dugog dometa, koja može da pogodi ciljeve udaljene 1.000 milja, takođe se traži kao odgovor na povećane tenzije oko Tajvana, kao i sa Severnom Korejom.
Preporučujemo
RAT KINE I TAJVANA? SAD kažu da bi Peking mogao da započne vojne operacije
02. 12. 2022. u 22:38
PEKING NE MARI ZA ODLUKE ZAPADA: Kina ignoriše ograničenja cene ruske nafte
11. 12. 2022. u 00:16
PROPADA LAŽNA DRŽAVA: Svetska banka upozorava Prištinu - Imate najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi
TAKOZVANO Kosovo ima najvišu stopu siromaštva i nezaposlenosti u Evropi, upozorila je zamenica direktora Svetske banke za Kosovo Džejn Sprouster ističući da Priština što pre mora da pređe na model konkurentnog ekonomskog rasta koji obezbeđuje više radnih mesta i bolji kvalitet života, prenosi Telegrafi.
05. 01. 2025. u 16:19
BIĆE PUNO SNEGA, ČAK I U BEOGRADU: Meteorolog dao prognozu za praznike, pa otkrio kakvo će biti leto i sve iznenadio
GOST jutarnjeg programa "Novosti" bio je meteorolog Ivan Ristić koji je govorio o tome kakvo nas vreme očekuje posle praznika, ali i tokom leta i cele godine.
03. 01. 2025. u 20:35
NIJE SAMO NOVČIĆ: Šta se još stavlja u božićnu česnicu
ZNATE li šta sve može da se ubaci u česnicu i čime je dopušteno zameniti novčić?
05. 01. 2025. u 10:17
Komentari (1)