BIVŠI REGANOV POMOĆNIK O UKRAJINI: Nije ni slična slična kubanskoj raketnoj krizi, ali razgovori su i dalje 'jedini izlaz'
TRENUTNE tenzije između Rusije i Sjedinjenih Država oko Ukrajine ne mogu se porediti sa 13-dnevnim američko-sovjetskim nuklearnim sukobom oko Kube, koji je okončan pre šezdeset godina danas, ali pregovori i dalje ostaju jedina opcija za izbegavanje rata, rekla je za Sputnjik bivša savetnica predsednika Ronalda Regana Suzan Masi.
Kriza je počela 13. oktobra 1962. godine, kada su predsedniku Džonu Kenediju prikazane nadzorne fotografije sovjetskih nuklearnih projektila na Kubi, 90 milja od obale Floride.
Umesto da izvrši invaziju pod pritiskom vojnih savetnika, Kenedi je izabrao karantin. Međutim, tenzije su ipak eskalirale, a 27. oktobra, samo dan pre nego što je doneta rezolucija za okončanje krize, američke snage su bile na DEFCON 2 dok su sovjetske rakete bile spremne za lansiranje.
Nakon perioda intenzivnih razgovora preko povratnih kanala, dve strane su se složile da će Sovjetski Savez povući svoje rakete sa Kube u zamenu za američki zavet da neće vršiti invaziju na ovu ostrvsku državu. I, u tajnom paktu, SAD su se takođe složile da se uklone projektili iz Turske.
Strah od izbijanja nuklearnog rata zbog krize u Ukrajini dostigao je nove visine poslednjih dana i nedelja, a Rusija optužuje Kijev da je napravio prljavu bombu, dok Vašington upozorava Moskvu da ne koristi taktičko nuklearno oružje.
Masi, koja je pomogla Reganu da se pripremi za pregovore sa sovjetskim liderom Mihailom Gorbačovim, izrazila je zabrinutost zbog trenutne situacije između Moskve i Vašingtona na pitanje o kubanskoj raketnoj krizi.
-Nema poređenja sa karipskom krizom, bilo je to potpuno drugo vreme i potpuno drugačija vlada, rekla je Masi. „Ali sigurna sam da uvek postoji izlaz, a to je svakako da se pregovori otpočnu što pre. To se desilo u danima Regana i Gorbačova, a može i sada.
Masi je istakla da u svakoj priči uvek postoje dve strane i da se obe strane moraju analizirati kako bi se donela ispravna ocena.
-Veoma sam uznemiren situacijom koja se dešava u svetu. Sada u Rusiji nema ljudi iz Sjedinjenih Država koji bi zaista mogli da procene situaciju iznutra, rekla je Masi. „Upoznala sam ambasadora [Džona] Salivana na sahrani Gorbačova, rekao je da odlazi. Bio je divan ambasador koji je dobro razumeo Rusiju. Veoma sam zabrinut zbog ovoga.
Za razliku od pregovora Regana i Gorbačova koji su završeni potpisivanjem Sporazuma o srednjim nuklearnim snagama (INF) 1987., Kenedi i Hruščov, učeći iz kubanskih iskušenja, radili su zajedno kao što su obećali u pokušaju da okončaju trku u naoružanju. Kenedi i Hruščov su 5. avgusta 1963. potpisali Ugovor o ograničenoj zabrani testiranja, prvi u svetu formalni sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (2)