PROTEST PROTIV SI ĐINPINGA: Uoči istorijskog kongresa osvanuli transparenti (FOTO)
REDAK protest protiv predsednika Si Đinpinga i kineskih ograničenja zbog kovida održan je u Pekingu, nekoliko dana pre istorijskog kongresa Komunističke partije.
Na slikama su prikazana dva protestna transparenta na mostu u severozapadnom delu grada. Čini se da su vlasti brzo zaustavile protest.
Frustracija je rasla u prestonici pred kongres.
Na mreži je došlo do izliva besa zbog strogih bezbednosnih mera i ograničenja zbog kovida.
Vlasti su pooštrile pristup gradu, blokirajući mnoge putnike, povratnike i isporuke. Drugima je bilo ograničeno kretanje ili su bili primorani u karantin.
Slike i snimci protesta koji su kružili pokazuju dva velika transparenta razvijena na mostu u pekinškom okrugu Haidian.
Jedan je glasio: „Bez kovid testa, želimo da jedemo. Nema ograničenja, želimo slobodu. Nema laži, želimo dostojanstvo. Nema kulturne revolucije, želimo reforme. Nema lidera, želimo glasove. Ako nismo robovi, možemo biti Građani."
Drugi je pozvao stanovnike da "štrajkuju u školi i na poslu, uklone diktatora i nacionalnog izdajnika Si Đinpinga".
Na snimku sa lica mesta vide se neobjašnjivi gusti oblaci dima na mostu, a čulo se i kako čovek skandira parole u razglas.
Bi-Bi-Sijev tim koji je posetio lice mesta kasnije nije pronašao trag, ali je bilo vidljivo prisustvo policije u toj oblasti.
Na jednonedeljnom 20. kongresu stranke, koji treba da počne u nedelju, oko 2.300 najviših zvaničnika i partijskih delegata će doći u prestonicu.
Očekuje se da će kineski lider Si Đinping dobiti treći mandat, čime će se prekinuti decenijama duga tradicija i ojačati njegov već čvrsti stisak na vlasti.
Glavni grad obično vidi stroge mere bezbednosti uoči važnih događaja. Obezbeđenje na uličnom nivou je pojačano paravojnom policijom koja patrolira stanicama metroa i kvartovima u blizini Doma naroda gde će se održati kongres.
Vlasti suzbijaju korišćenje virtuelnih privatnih mreža koje zaobilaze kineske zaštitne zidove, kako bi ograničile pristup internetu van kontrole Komunističke partije.
Ali u pokušaju da suzbiju male epidemije kovida u Pekingu kako se kongres približava, gradske vlasti primenjuju mnogo strože mere od većine drugih delova Kine.
Desetine miliona stanovnika se testira svaka tri dana, pri čemu se sprovode pregledi za ulazak u sve zgrade i nadzor nad mandatom nošenja maski.
Zvaničnici su takođe snažno ograničili broj ljudi koji ulaze u grad i obeshrabrili stanovnike da napuste grad.
(BBC)
BONUS VIDEO:
RANjENI OBLAKODER: Pogledajte oštećenja u Kijevu posle granatiranja
Preporučujemo
RAT U UKRAJINI: Španija šalje PVO Kijevu; U granatiranim selima Kurske oblasti snabdevanje strujom je obnovljeno za 70 odsto
13. 10. 2022. u 06:50 >> 00:17
Majku Novaka Đokovića svi znamo kao Dijanu, a da li znate koje je njeno KRŠTENO IME?
12. 10. 2022. u 13:12 >> 13:12
ŠARAPOVA POKAZALA SINA: Neodoljiva slika malog Teodora raznežila je pratioce (FOTO)
12. 10. 2022. u 16:38 >> 20:26
TAČNO NA OVOM MESTU BI MOGAO POČETI TREĆI SVETSKI RAT: Putin ga smatra svojom teritorijom, NATO trupe već raspoređene
OVAJ snegom prekriveni granični most između dve srednjovekovne tvrđave u delu Estonije gde se govori ruski, mogao bi biti mesto gde će započeti treći svetski rat, piše Politiko.
26. 12. 2024. u 08:55
POJAVILA SE ŠOK TVRDNjA: "Rusi su oborili avion u Kazahstanu, pogledajte tragove eksplozije na repu letelice"
AVION Azerbejdžan erlajnsa, koji se 25. decembra srušio na putu za Rusiju, možda je oboren ruskom raketom zemlja-vazduh, prema izveštajima ruskih medija koji nisu naklonjeni Kremlju i ruskom predsedniku Vladimiru Putinu.
26. 12. 2024. u 07:44
A POSLEDICE? Kina gradi najveću hidroelektranu na svetu - iseliće milione ljudi, "keširaće" neverovatne 35 milijarde dolara
PROIZVODIĆE trostruko više od 88.2 milijarde kWh, koliki je projektovani kapacitet trenutno najveće hidroelektrane na svetu - "Tri klanca" u centralnoj Kini.
26. 12. 2024. u 14:37
Komentari (2)