RUSKA OFANZIVA KREĆE SE U PRAVCU LUKE NIKOLAJEV: Juče je bilo šest meseci od početka rata u Ukrajini i 31 godina sticanja njene nezavisnosti

Branko Vlahović dopisnik iz Moskve

25. 08. 2022. u 09:30

UPORNO su u Kijevu najavljivali da će u avgustu krenuti u kontraofanzivu i osloboditi Herson, ali umesto njih u ofanzivu je krenula ruska vojska u pravcu ukrajinske luke Nikolajev.

РУСКА ОФАНЗИВА КРЕЋЕ СЕ У ПРАВЦУ ЛУКЕ НИКОЛАЈЕВ: Јуче је било шест месеци од почетка рата у Украјини и 31 година стицања њене независности

Foto AP

Pred njom je napravljeno šest linija odbrane u koje prelaze ukrajinski vojnici koji se povlače sa starih pozicija. Na nekim delovima fronta ka Nikolajevu ruska i ukrajinska vojska su na rastojanju od oko 600 metara.

Vojni eksperti kažu da uspesi ruskih jedinica u Hersonskoj i Nikolajevskoj oblasti dokazuju da ukrajinska vojska nije sposobna da krene u kontranapad. Kad su zauzele celu Hersonsku oblast, ruske snage su odvojile Ukrajinu od izlaza na Azovsko more.

U Hersonu je planirano da se 11. septembra održi referendum o osamostaljenju od Ukrajine.

Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski je 10. juna naredio da se razradi plan oslobođenja juga Ukrajine. U Kijevu su verovali da će im zapadno oružje dati takvu prednost da će moći da oslobode južne teritorije. Kijev je u području Nikolajeva okupljao nove snage, ali su ih ruske obaveštajne službe otkrivale i gađale visokopreciznim raketama.

U Ministarstvu odbrane Rusije objašnjavaju da su morali da krenu ka Nikolajevu odakle Ukrajinci gađaju američkim raketama. Stalna meta je brana Kahovske hidroelektrane. Ako se ona ozbiljno ošteti, to može da izazove ekološku katastrofu.

Govoreći na sastanku ministara odbrane Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) ruski ministar odbrane Sergej Šojgu je kazao da ruska vojska nastoji da izbegne stradanja civila i da je to jedan od glavnih razloga usporavanja napredovanja. Šojgu je rekao da specijalna operacija u Ukrajini ide po planu.

Ukrajinska vojska ne može da zadrži pritisak ruskih jedinica, pa se orijentisala na individualne terorističke akcije. U Zaporoškoj oblasti je poginuo Ivan Suško, rukovodilac administracije mesta Mihajlovka, pošto je pod sedište njegovog automobila postavljen eksploziv. Od početka leta ukrajinske službe su organizovale atentate na činovnike u više gradova Zaporoške i Hersonske oblasti.

Predsednik Donjecke narodne republike Denis Pušilin izjavio je da zapadni saveznici pomažu Kijevu u pripremi terorističkih akcija. Vlasti u Kijevu će organizovati još više terorističkih akcija kad bude referendum o otcepljenju od Ukrajine. Zanimljivo je da je jedan broj terorističkih grupa prošao obuku u Češkoj. U toj zemlji se vrbuju za terorističke acije ukrajinski gastarbajteri, a zatim ih šalju u Dobnas da prave diverzije. To priznaju neki pohapšeni teroristi.

Predsednik Ukrajine Zelenski je američkom listu "Vašington post" kazao da su mu neki od zapadnih političara koji su telefonirali na početku rata savetovali da napusti Kijev, a da je razlog tome bila njihova želja da se što pre završi sukob sa Rusijom.

- Svi koji su mi telefonirali nisu verovali da ćemo uspeti da se održimo. Nekoliko sati posle početka rata nalazio sam se u bunkeru kada mi je sekretar Saveta bezbednosti Aleksej Danilov rekao da su nam šanse za uspeh ravne nuli, jer nam Zapad nije dostavio oružje - kazao je Zelenski i dodao da je odbio sugestije da se iz Kijeva prebaci na zapad Ukrajine.

Brojni međunarodni lideri, među kojima su i britanski premijer Boris Džonson i nemački kancelar Olaf Šolc, kao i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola, izrazili su juče, na Dan nezavisnosti Ukrajine, solidarnost sa Kijevom i ponovili njihovu podršku ovoj zemlji dok slavi nacionalni praznik pod "užasnim okolnostima". Ukrajina je juče obeležila 31 godinu od proglašenja nezavisnosti.

Jučerašnji dan obeležio je i šest meseci od početka sukoba Rusije i Ukrajine koji je započeo 24. februara ove godine.

Granatiranje jama za pepeo

UKRAJINSKA obaveštajna služba tvrdi da Rusija granatira jame za pepeo nuklearne elektrane "Zaporožje", kako bi podigla oblake radioaktivne prašine, piše "Gardijan". Ističe se da ta prašina ima visoku koncentraciju toksičnih materija i nivo zračenja koji je najmanje 2,5 puta veći od prirodnog, i da usled vetra može da dospe na veliku daljinu. Tvrdi se i da merenja u blizini nuklearke "Zaporožje" pokazuju povećanje nivoa radijacije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

MISTERIOZNI NESTANAK TITA: Niko nije znao gde je bio 13 dana, a kada se vratio više nije bio isti