AMERIČKI GENERAL O KINESKOJ PRETNJI: Pet puta brže i jeftinije se naoružavaju od nas, oni su pretnja našem načinu života

П. З. С. / rt.com

09. 07. 2022. u 19:06

KINA gradi svoj arsenal novog oružja pet do šest puta brže od SAD i uz mali deo cene, stičući stratešku prednost koju Vašington ne može sebi da priušti da ostavi nekontrolisan, žalio se visoki zvaničnik Pentagona.

АМЕРИЧКИ ГЕНЕРАЛ О КИНЕСКОЈ ПРЕТЊИ: Пет пута брже и јефтиније се наоружавају од нас, они су претња нашем начину живота

Kineska vojska / Foto AP


-U paritetu kupovne moći, oni troše oko 1 dolar do naših 20 da bi došli do iste sposobnosti, rekao je general-major američkog vazduhoplovstva Kameron Holt na industrijskoj konferenciji u San Dijegu. - Izgubićemo ako ne možemo da shvatimo kako da smanjimo troškove i povećamo brzinu u našim odbrambenim lancima snabdevanja.
 

Holt, koji nadgleda svu nabavku oružja kao zamenik pomoćnika sekretara Vazduhoplovnih snaga, dao je svoje komentare na konferenciji za izvođače savezne vlade prošlog meseca. Govor je, međutim, izašao na videlo ove nedelje, kada je izvestio onlajn časopis pod nazivom Var Zone.

General je okrivio američki sistem „sporog, mikro-upravljanog“ sistema aproprijacija, koji je bio efikasan tokom Hladnog rata, da je stavio SAD u nepovoljan položaj.

Foto: EPA



-U ovom današnjem okruženju, to će nas apsolutno ubiti, rekao je Holt.
Na primer, nefleksibilan proces budžetiranja zahteva od službenika da četiri godine unapred znaju koje vrste tehnologija će im trebati, a zakonski im je zabranjeno da vrše prilagođavanja kako bi efikasnije trošili novac tokom godine raspodele osim ako ne prođu kroz glomazni proces revizije Kongresa, rekao je Holt. Sistem stvara „perverzne podsticaje“ da se sav novac potroši što je brže moguće u okviru uskih ograničenja načina na koji je budžetiran, dodao je on.

SAD troše više na odbranu od sledećih devet najvećih vojnih budžeta u svetu zajedno.

Foto: Profimedia/Ilustracija



Amerikanci moraju da imaju osećaj hitnosti u vezi sa „takmičenjem velikih sila“ jer se Kina bori protiv međunarodnog sistema koji je uspostavljen posle Drugog svetskog rata, rekao je Holt. Čak i dok Peking pojačava svoje vojne kapacitete, koristi ekonomsku polugu i vodi informativni rat kako bi pomogao u postizanju svojih dugoročnih ciljeva bez konfrontacije „sila na silu“, tvrdi on.
-Oni veruju da ako mogu da zadrže svoje aktivnosti manje od onoga što bismo definisali kao rat, mislim da zapravo mogu postići sve svoje ciljeve u preokretu međunarodnog sistema na sistem lojalnosti Komunističkoj partiji Kine, rekao je Holt i dodao „Oni razumeju gde su naši duboki lomovi i razumeju kako da na tome rade.

Spoljna politika kineskog predsednika Si Đinpinga „Zajednica zajedničke sudbine” je „izuzetno efikasna” i mogla bi vremenom da preoblikuje geopolitički pejzaž, tvrdi Holt.

-Da li je moguće da za koji dan izgubimo Tajvan na ceremoniji potpisivanja i da nam naši lideri objasne zašto je to dobar posao? Ili, ako možete da zamislite, možda godinama u budućnosti, ponovno ujedinjenje Korejskog poluostrva... Ali šta ako se ponovo ujedine pod kineskim sponzorstvom umesto pod sponzorstvom SAD? Kako bi to izgledalo? - kazao je general.

General je tvrdio da je kineska ambicija „egzistencijalna pretnja našem načinu života, slobodama koje naša deca mogu, a ne moraju da uživaju“.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (5)

KAKO KEJT MIDLTON NIJE IZGUBILA KOSU TOKOM HEMIOTERAPIJE? Za sve je zaslužna ledena kapa koju je nosila