ITALIJANI SE RADUJU USKRSU: Apeninsko poluostrvo puno stranaca, građani planiraju da putuju za praznik (FOTO)
OD početka pandemije ovo je prvi Uskrs koji večina Italijana neće provesti u papučama, odnosno kod kuće.
Uprkos poskupljenjima postoji ogromna volja da se izađe, druži, slavi, raduje, iako kovid nije nestao i kao oblak stoji iznad svih.
Statistika pokazuje da će oko 14 miliona Italijana (od 60 miliona stanovnika) krenuti na put za praznik. Većina od 89.5 odsto provešće praznik u Italiji, na moru, na planini, u gradovima umetnosti, neki će da se opredele za seoski turizam, ili u svojim vikendicama, kod rođaka ili prijatelja, mnogi će častiti sebe uskršnjim ručkom u restoranu. Samo njih 10.5 odsto planira da ide u inostranstvo.
Porodice su redukovale ne samo troškove putovanja, već i troškove za Uskrs, za 39 odsto, u odnosu na godinu pre korone, a zabrinutost za kućni budžet vlada kod čak 88 odsto stanovnika. Bernabo Boka iz Nacionalne federacije turizma kaže da još postoji strah kod građana od kovida (a stigao je i novi soj virusa), ali da su zaposleni u turističkim sektorima zadovoljni i sa ovakvim prisustvom turista, posle dve godine pauze i nemerljivih gubitaka. Iako se ova godina ne može meriti sa 2019. godinom, koja je bila rekordna – tada je za Uskrs negde putovao 21 milion Italijana.
Vratili su se strani turisti, Rim deluje krcat. Stigli su u sve krajeve Apeninskog poluostrva, najviše ih je u gradovima umetnosti, Firenca i „Galerija Ufici“ dostigli su rekordan broj posetilaca tokom marta, veći čak i od rimskog Koloseuma. U Veneciji, Napulju, na morskim destinacijama, u restoranima i barovima u večernjim satima jednog slobodnog mesta. Turisti su stigli sa severa Evrope, tu su Švajcarci, Nemci, Francuzi, Englezi, pa i Amerikanci, hotelski smeštaji su popunjeni između 80 i 90 posto. Iako ju to reč o dva ili tri noćenja, već je veliki broj gostiju rezervisao smeštaj za kraj aprila i 1. maj.
Iz sveta se stiže uglavnom avionom, ili brodom. Italijanske železnice beleže rekordan broj putovanja zbog visoke cene benzina sve manje građana se odlučuje da na put krene kolima.
S obzirom na to da je Italija dodatno popustila antikovid mere za ulazak u zemlju da bi omogućila strancima da dođu za Uskrs, savetuje se turistima širom sveta da pre polaska na put konsultuju italijanske konzulate zemalja odakle polaze o pravilima za ulazak kao i onim tokom boravka. Sasvim je izvesno da ko poseduje sertifikat odnsono zelenu sanitarnu kartu ( Italijani priznaju sve vakcine) neće imati problema da uđe u Italiju.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
BILA SAM TRUDNA, A ON JE BIO GRUB: Kamera zabeležila Noletovu i Jecinu svađu - snimak iznenadio sve
NOVAK i Jelena Đoković u emotivnoj vezi su od 18. godine, što znači da su pola života proveli zajedno. Važe za jedan od najskladnijih parova, ali i kod njih se dešavaju nesuglasice.
15. 12. 2024. u 12:00
Komentari (0)