GRAĐEVINARI PRED KRAHOM: Trgovački sektor očekuje subvencije u slučaju najavljenog ograničavanja cena

I. D. Stojadinović

26. 03. 2022. u 06:45

IZ Privredne komore upozoravaju da su građevinari, usled značajnog poskupljenja građevinskog materijala, pred bankrotom, dok su trgovci u neizvesnosti da li će moći da obezbede nesmetanu nabavku osnovnih životnih namirnica.

ГРАЂЕВИНАРИ ПРЕД КРАХОМ: Трговачки сектор очекује субвенције у случају најављеног ограничавања цена

Foto Z. Jovanović

Pozivaju nadležne da odblokiraju institucije, omoguće da se cene ranije ugovorene javnim nabavkama usklade sa aktuelnim, dok trgovci očekuju i da, kada se cene određenih proizvoda ograniče, država nadomesti razliku između limitiranih i tržišnih cena.

Kako navode, građevinari su zbog porasta cena materijala u teškoj situaciji, čemu doprinosi i to što poslove ugovorene putem javnih nabavki naplaćuju po cenama pre poskupljenja.

- Cene goriva i bitumena u poslednja dva meseca porasle su za 70 odsto, a armature za više od 130 odsto. Zbog rasta cena, privrednici koji realizuju poslove po ugovorima ranije sklopljenim u okviru javnih nabavki, dovedeni su na rub bankrota. Tražimo da se sagleda mogućnost donošenja rešenja za ovu situaciju po uzoru na zemlje regiona, konkretno Hrvatsku, koja je, prepoznajući problem, usvojila Uredbu o kriterijumima usklađivanja cena sa promenama na tržištu. U Crnoj Gori taj mehanizam je isključen i cene su fiksne - navode privrednici.

Foto ivestitor-me

Predrag Drecun

Isto očekuju i trgovci, ali zahtevaju i da država ne čeka odluku Srbije o deblokiranju izvoza, već što pre pronađe alternativna tržišta za snabdevanje uljem i brašnom.

Nedovoljno je umanjiti PDV na osnovne namirnice, već je to neophodno učiniti i za druge prehrambene artikle, između ostalog, i na hranu za bebe - poručuju iz PKCG.

Prema oceni ekonomskog analitičara Predraga Drecuna, zahtevi privrednika opravdani su i održivi. Međutim, ističe da je Crnoj Gori potrebna nova ekonomska politika kojom će se razvijati poljoprivreda i energetika.

- Palijativnim merama se mogu izvršiti određena preusmerenja, odnosno uzeti onima kojima je manje potrebno i preusmeriti na one koji su u većoj potrebi - navodi Drecun. - Problem je što iz postojećeg "dela kolača" morate da preraspodeljujete, i to na kratak rok može da da rezultate, ali i u takvoj situaciji se rizikuje da će neko ostati "bez dela kolača". Na dugi rok nam je potrebna nova strategija ekonomskog razvoja, odnosno afirmacija realne ekonomije i u prvom redu poljoprivredne proizvodnje i prerade i završetak energetskih projekata.

 

NEZAVISNA DRŽAVA

KADA budemo imali dovoljno da prehranimo i zagrejemo kompletno stanovništvo, onda ćemo biti nezavisna država. Bez toga, uzalud su nam i grb i zastava i himna. Ako nemamo realnu ekonomiju, ništa se neće postići, možemo se održavati u životu samo zaduženjima ili donacijama - navodi Drecun.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE