DENACIFIKACIJA UKRAJINE ĆE BITI DUG POSAO: Iz Saveta za ekonomsku politiku Rusije navode da će presudnu ulogu odigrati ukrajinski narod

Новости онлајн

04. 03. 2022. u 08:28

DENACIFIKACIJA Ukrajine biće dug i ozbiljan posao, koji bi pre svega trebalo da odradi sam ukrajinski narod nakon što se oslobodi aktuelnog neonacističkog režima, izjavio je zamenik predsednika komiteta za ekonomsku politiku Saveta federacije Rusije Konstantin Dolgov.

ДЕНАЦИФИКАЦИЈА УКРАЈИНЕ ЋЕ БИТИ ДУГ ПОСАО: Из Савета за економску политику Русије наводе да ће пресудну улогу одиграти украјински народ

Foto: Narodna milicija LNR

- Presudnu ulogu će odigrati ukrajinski narod. Savetnik našeg predsednika je već spomenuo da Rusija ne namerava da sprovodi izbore u Ukrajini nakon što se specijalna operacija završi - kazao je on.


On je ponovio da Rusija ne namerava da okupira Ukrajinu.

- Nećemo predstavljati pretnju njenom suverenitetu. Stvorićemo uslove za obnovu suvereniteta Ukrajine. To je zadatak, između ostalog. Nadamo se da će ta zemlja biti prijateljski nastrojena prema nama, ali i oslobođena od nacističke ideologije - istakao je senator.

Prema njegovim rečima, u istoriji ima primera uspešne denacifikacije.

- Tu je primer Nemačke. Nemci su, treba direktno reći, svojevremeno sami mnogo učinili za to, uključujući i na zakonodavnom nivou, na nivou sistema obrazovanja - dodao je Dolgov.

On je objasnio da će denacifikacija Ukrajine biti „veoma ozbiljan i dug posao“, jer, kako kaže, to nije samo oslobađanje od simbolike ili njene zabrane, ili neke teorije, filozofije, ukidanje zakona koji su doneti poslednjih godina.

Kako kaže, kada većina stanovništva shvati da je Stepan Bandera nacistički zločinac, kao i njemu slični, tada će proces denacifikacije biti u suštini završen.

Foto Tanjug/AP

- Ponavljam, ovaj mračni period u istoriji Ukrajine, ovu tragičnu stranicu mora da okrene pre svega ukrajinski narod - zaključio je senator.

Stepan Bandera (1909-1959) bio je lider „Organizacije ukrajinskih nacionalista“, jedan od glavnih inicijatora stvaranja „Ukrajinske pobunjeničke armije“ (UPA), čiji je cilj bila borba za nezavisnost Ukrajine. UPA je delovala prvenstveno u Zapadnoj Ukrajini, borila se protiv sovjetskih vojnika i sarađivala s nacistima. Nakon završetka rata nastavila je da se bori protiv sovjetske vlasti.

Podsetimo, Rusija je 24. februara pokrenula specijalnu operaciju čiji je cilj demilitarizacija i denacifikacija Ukrajine. Predsednik Rusije Vladimir Putin je u televizijskom obraćanju Rusima rekao da okolnosti „zahtevaju odlučnu i hitnu akciju“ i da su se narodne republike Donbasa obratile Rusiji sa zahtevom za pomoć.
Prema rečima ruskog lidera, sva odgovornost za krvoproliće biće na savesti vladajućeg režima u Ukrajini. On je pozvao ukrajinsku vojsku da ne poštuje zločinačka naređenja ukrajinskih vlasti, da položi oružje i ode kući.

(Sputnjik)

 

BONUS VIDEO:

200 RUSKIH SPECIJALACA U AKCIJI: Sleteli i preuzeli kontrolu nad aerodromom kod Kijeva

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

VENČANJE OD MILION DOLARA: Melanija nosila haljinu tešku 25 kilograma (FOTO)