RUSIJA I AMERIKA "ZABORAVILE" EU: O bezbednosti Evrope da se pitaju Evropljani
NAJAVA pregovora američkih i ruskih zvaničnika o bezbednosti i kontroli nuklearnog naoružanja 10. januara, a dva dana kasnije i Moskve sa NATO, razljutila je - Evropsku uniju.
Frustriran što je Brisel "zaboravljen", visoki predstavnik EU za spoljne poslove Đozep Borelj ocenio je kao neprihvatljive uslove o bezbednosnim garancijama koje je predstavila Rusija, upozoriši istovremeno da se pregovori ne mogu odvijati bez učešća Unije. Iako je predviđeno da se Rusija i OEBS, koji uključuje SAD i njihove evropske saveznike, sastanu 13. januara, Borelj nije krio nezadovoljstvo zbog izostanka EU.
- Svako ko želi da pregovara o budućoj bezbednosnoj arhitekturi u Evropi trebalo bi da razgovara sa Evropljanima. Evropska bezbednost je naša bezbednost, ovde se radi o nama - kazao je Borelj za nemački list "Velt".
Istakao je pritom da ne mogu da pregovaraju samo dve države.
- Sada nije posleratni period. Postoje neke evropske države koje nisu članice NATO. Ne bi trebalo da postoji "Jalta 2", a ako dođe do pregovora, onda bi to trebalo da bude "Helsinki 2" - smatra šef evropske diplomatije.
Očekuje se da će se razgovori Vašingtona i Moskve fokusirati na gomilanje ruskih trupa u blizini ukrajinske granice i zahteve Kremlja za prekid širenja NATO na istok i vojne saradnje sa zemljama kao što su Ukrajina i Gruzija. Ali Borelj širi krug tema.
- Moramo razgovarati o svim kršenjima ugovora od usvajanja Helsinškog završnog akta 1975. godine. Ne slažemo se sa mnogim dešavanjima u ruskoj spoljnoj politici i nekim događajima koje Moskva smatra svojom unutrašnjom stvari - izjavio je, ističući pitanje poštovanja ljudskih prava u Rusiji.
- Teritorijalni integritet i pravo suverene države da sama odlučuje o pitanju saradnje sa drugim zemljama su principi o kojima se ne može pregovarati - zaključio je.
Istovremeno, Bela kuća je o izrazila nešto drugačiji stav.
- Kada sednemo da razgovaramo, Rusija može izneti svoje brige na sto, a mi ćemo svoju zabrinutost staviti na sto i sa aktivnostima Rusije. Biće oblasti u kojima možemo da napredujemo, i oblasti u kojima se nećemo slagati. To je diplomatija - zaključio je portparol Bele kuće.
KRITIKA "DIKTATA" MOSKVE
Borelju se posebno nije dopalo što je ruska strana prvi put predstavila svoj dnevni red u pisanoj formi, odnosno u formi ugovora: "Pre toga se ovo nikada nije dešavalo. Ovo rade samo pobednici, oni kažu: 'Ovo su moji uslovi'. Zahtevanje bezbednosnih garancija i okončanje širenja EU i NATO na istok je ruska agenda sa potpuno neprihvatljivim uslovima", tvrdi Borelj.
Preporučujemo
ZAPAD GUBI MILIJARDE NA RUSKOM TRŽIŠTU: Tenderi samo za one koji nisu uveli kaznene mere
28. 12. 2021. u 07:23
RUSIJA UGROZILA EVROPSKU BEZBEDNOST: Borelj o dva nacrta ugovora upućenih EU i NATO
22. 12. 2021. u 18:40
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (2)