INVAZIJA OGROMNIH OTROVNIH ŽABA: Niko ne zna odakle su došle (VIDEO)

Tatjana Marković

07. 12. 2021. u 21:12

INVAZIJA ogromnih otrovnih žaba pogodila je grad Čaotun na Tajvanu, a naučnici su u nedoumici odakle su se pojavile u tom kraju.

ИНВАЗИЈА ОГРОМНИХ ОТРОВНИХ ЖАБА: Нико не зна одакле су дошле (ВИДЕО)

Foto: Printskrin

Na desetine volontera pokušava da spreči dalje širenje ove najezde morskih krastača, najveće vrste žaba na svetu.

- Pokušavamo da smanjimo uticaj ove invazivne vrste tako što prikupljamo njene jedinke, kako bismo zaštitili domaće vrste - rekao je Guava Cai, jedan od volontera Društva za zaštitu vodozemaca En-Bi-Si njuzu.

Morske krastače potiču iz Južne i Centralne Amerike, a njihov otrov može čak i da ubije čoveka ako mu dospe u usta ili oči. Mogu da dostignu težinu od kilogram i po i do sada su predstavljale veliki problem za Australiju i Filipine, međutim, nikada ih ranije nije bilo na Tajvanu. Za njih se saznalo nedavno, kada je jedan meštanin slikao morsku krastaču u bašti, a slika se proširila društvenim mrežama. Naučnici su zato krenuli da otkriju koliko ih ima i ostali zatečeni, nabrojavši samo u jednoj bašti čak 27 jedinki.

Lin Čun-fu, naučnik iz Instituta za proučavanje endemskih vrsta i stručnjak za vodozemce, rekao je AFP-u da je neophodna hitna operacija kada se pojave morske krastače, jer one nemaju prirodnog neprijatelja na Tajvanu, pa bi mogle veoma brzo da se namnože.
Do sada je uhvaćeno više od 200 jedinki ove veoma invazivne vrste, koja je svrstana u 100 najinvazivnijih na svetu. Stručnjaci navode da su morske krastače najopasnije za kućne ljubimce kao što su psi ili mačke, koji bi lako mogli da se otruju ako ih liznu.

Jang Ji-đu, profesorka na Nacionalnom Dong Hva univerzitetu, kaže da je šokirana i zabrinuta zbog registrovanog broja žaba. Kako dodaje, primećen je veliki broj mladih morskih krastača, što znači da se razmnožavaju na Tajvanu.

Naučnici, međutim, ne znaju kako su morske krastače dospele u taj grad, budući da ih u ostalom delu Tajvana nema. Jedna od teorija je da je neko uzgajao ove žabe kao kućne ljubimce, budući da one u kineskoj tradiciji simbolizuju bogatstvo i sreću, i prodaju se na crno za više od 100 dolara. Prema toj teoriji, žabe su ili pobegle iz uzgajališta, ili ih je vlasnik izbacio, prenosi RT.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SVI SU ŠOKIRANI: U javnost isplivao budžet Asvela