"POVEČERJE" PRST U OKO ŽRTVAMA NACIZMA: Oproštaj Nemačke od Angele Merkel uzburkao duhove , ikonografija podsetila na prošlost
OPROŠTAJ nemačke nacije od odlazeće kancelarke Angele Merkel, minule sedmice u Berlinu, uzburkao je duhove i nagnao mnoge da "gutaju knedle". Sličnost tradicionalne manifestacije "Veliko povečerje", kojim Nemci ispraćaju sa funkcije svoje kancelare, predsednike i ministre vojne, sa postrojavanjem Hitlerovih nacionalsocijalista, bila je tolika da je uterivala strah u kosti.
Ozbiljna država, naročito ona na kojoj počiva i EU, ne (treba da) preza od demonstracije sile, ali nipošto ne sme da stavlja prst u oko naslednicima žrtava i čitavom miroljubivom svetu. Nemački narod i danas oseća grižu savesti zbog svoje uloge agresora u Drugom svetskom ratu. Ipak, u decenijama koje su sledile, nije promenjena tradicija "Velikog povečerja". Poslednjih godina, sve je više onih koji zagovaraju prekrajanje ovog običaja, jer šlemovi kakve pamte borci protiv Trećeg rajha, baklje koje asociraju na "Kristalnu noć" i ovog puta su bili potresan prizor, posebno za narode - žrtve nacizma.
Uz podsećanje da tema ratnih reparacija nije skinuta s dnevnog reda, Jaroslav Kačinjski, lider vladajuće stranke Pravo i pravda (PiS) i vicepremijer, optužio je Berlin da radi na izgradnji tzv. Četvrtog rajha.
- Teško iskušenje nadvilo se nad Evropljane, Nemačka je položila karte na sto. Ostvarenje takvih ambicija ne smemo da dozvolimo - upozorio je Kačinjski.
Nemački dnevnik "Frankfurter algemajne" podseća da su ove optužbe iz Poljske, u suprotnosti sa doskorašnjim pohvalama na Merkelin račun, koje je i sam Kačinjski u više navrata okarakterisao kao "najbolji izbor".
Da li je, Merkelova, svojim ponašanjem tokom oproštajne večeri, poslala sunarodnicima svojevrsnu poruku, instistirajući i na muzičkim obeležjima iz nekadašnje Istočne Nemačke? Možda im je time poručila da se manu osvajačkih ambicija, kako se podela Nemačke ne bi ponovila?
Na jednu drugu podelu ukazuju ovih dana sunarodnici Kačinjskog, ispisujući plakate i donoseći ih pred nemačku ambasadu u Varšavi. "Zašto delite žrtve?" pitaju predstavnika zvaničnog Berlina, misleći na nedavnu odštetu Namibiji zbog kolonijalne istorije duge čitav vek i genocida koju je činila Nemačka. Istovremeno, Berlin odbija da isplati Poljskoj ratne reparacije i odštetu za prisilni rad u Trećem rajhu. Umesto toga, Varšavi je udelila simboličnu sumu, kojom joj "maže" oči.
ZAHVALNA
ODLAZEćA kancelarka oprostila se, posle 16 godina na najvišoj državnoj funkciji, rekavši da su je, na tom putu, vodili poslušnost i zahvalnost. Emocije, koje sebi nikada nije dozvoljavala, jer im tamo gde je politička moć, nikako nije mesto, sada su probile kruti kancelarkin oklop. Kao i njen socijaldemokratski prethodnik, i ona je imala suze u očima dok je izgovarala: "Od srca vam se zahvaljujem".
Preporučujemo
"KOLOR FILM" USTALASAO NEMCE: I nekadašnja pank ikona Nina Hagen iznenađena
03. 12. 2021. u 22:41
MERKEL I ŠOLC ZABRINUTI: Nemačkoj potrebne dodatne mere u borbi protiv pandemije
30. 11. 2021. u 22:02
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)