POSLE "BREGZITA", "POLEGZIT" TRESE BRISEL: Odluka Poljske da proglasi primat nacionalnih zakona uzdrmala ustrojstvo i sam temelj EU
SLEDI li posle "bregzita" i "polegzit"? Razmimoilaženje između Varšave i Brisela godinama je već sve izraženije, a najnovija epizoda ozbiljno je uzdrmala temelje zajedništva.
Posle zvaničnog zaključka Ustavnog suda Poljske da određeni članovi evropskih sporazuma nisu u saglasnosti s poljskim ustavom, praktično je utvrđen primat nacionalnih zakona nad evropskim. To je izazvalo pravi potres u Briselu, jer je time prvi put doveden u pitanje jedan od stubova evropskog ustrojstva.
Imajući u vidu stalne napetosti između Poljske i EU, ovakav splet malo koga je iznenadio. Štaviše, u političkim krugovima u Briselu se ističe da se ovako nešto i očekivalo.
Neslaganja su počela dolaskom na vlast stranke Pravo i pravda 2015. godine, a sve se zateglo ubrzo, zbog poljske reforme pravosuđa koju je osporavala EU. Brisel je u tome video ugrožavanje nezavisnosti sudstva, a Varšava mešanje u unutrašnje stvari suverene zemlje. Ređali su se, zatim, različiti stavovi oko migranata, prava LGBT populacije, odnosa prema medijima, slobodi štampe... Pokrenute su i procedure sankcionisanja. Ustavni sud je ovako Briselu poslao poruku da konačno pusti Varšavu da suvereno vodi računa o svojim građanima. Sve je započelo pre nekoliko meseci, tako što je premijer Moravjecki zatražio procenu Ustavnog suda.
Odmah su stigle reakcije iz Brisela i najuticajnijih evropskih prestonica. Nemački šef diplomatije Hajko Mas je pozvao Poljsku da potpuno poštuje zajednička evropska pravila. Francuski državni sekretar za evropske poslove Kleman Bon je poručio da je odluka Ustavnog suda "napad na EU". Predsednica EK Ursula fon der Lajen je naglasila da je duboko zabrinuta i poručila da će učiniti da se poštuju osnivački principi EU. Iz Brisela su najavili da će koristiti sva raspoloživa sredstva da bi odbranili primat evropskog prava. Prete novim sankcijama.
Poljska je već ozbiljno pritisnuta, jer joj ne stiže zbirnih 57 miliona evra kao deo pripadajuće pomoći za obnovu posle izlaska iz krize. To predstavlja čak 10 odsto poljskog BDP-a.
Posle svega, postavlja se pitanje da li je moguć "polegzit", u kome neki odluku Ustavnog suda Poljske vide kao prvi čin.
Pravno gledano, u evropskim osnovačkim dokumentima ne postoji mogućunost da se neka od članica isključi. Poljska eventualno može da bude kažnjena zbog nepoštovanja osnovnih vrednosti, što je procedura koja je u toku, i čime bi joj eventualno, na određeno vreme, bilo onemogućeno glasanje u najvišim telima Unije. Ali, za to je potrebna jednoglasna odluka ostalih članica, a teško je zamisliti da bi neke zemlje, poput, recimo, Mađarske, mogle da daju glas za tako nešto.
Ostaje i mogućnost da Poljska sama zatraži istupanje. Ali i to je veoma malo verovatno. Premijer Moravjecki je sam izjavio da je Poljskoj mesto u evropskoj porodici naroda. Građani ove zemlje čak više od 80 odsto podržavaju ostanak u EU. To samo govori da je ćorsokak na pomolu.
DESNIČARI PODRŽAVAJU VARŠAVU
I DOK Brisel preti novim sankcijama, evropska desnica se raduje odluci iz Varšave. Francuska krajnja desničarka Marin le Pen je već poručila da će, ako dođe na vlast, takođe ustanoviti primat nacionalnog zakonodavstva nad evropskim. Čak je i kandidat klasične desnice Gzavije Bertran istakao da bi u ustav uneo mehanizam zaštite viših interesa Francuske.
Preporučujemo
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)