DUGINE BOJE PODELILE EVROPU: Da li je reč o promovisanju ili podršci homoseksualnom opredeljenju
MAĐARSKI novi zakon protiv promovisanja homoseksualnosti pred maloletnicima našao se među glavnim tačkama na juče započetom dvodnevnom samitu evropskih lidera u Briselu.
Planirano je da ova tema bude suštinski sastojak menija za radnom večerom, ali svakako ne kao "dezert", imajući u vidu razmimoilaženja Brisela sa Budimpeštom i nekim drugim evropskim prestonicama.
Zakon 17 članica smatra diskriminatorskim. Duboku zabrinutost su izrazile Nemačka, Francuska, Španija, Irska, Austrija, Italija, Grčka, zemlje Beneluksa, baltičke države. Portugalija se suzdržala, a protiv su, do sastanka, bile istočne članice.
Sve se dodatno zakuvalo odlukom UEFA da na "Alijanc areni" u Minhenu u sredu na utamici Evropskog prvenstva između Nemačke i Mađarske zabrani svetlosne efekete u duginim bojama, što je trebalo da bude oblik protesta zbog izglasanog zakona. Predsednica EK Ursula fon der Lajen je poručila da je zakon "sraman", a Mađarska uzvratila da je "sramna" njena izjava.
Budimpešta poručuje da zakonom štite porodicu i vaspitanje dece, evropski zvaničnici u tome vide opasno mešanje pornografije i homoseksualizma. Sve se vrti oko toga da li je reč o promovisanju ili se radi o podršci homoseksualnom opredeljenju.
Raspravljalo se i oko evropskog plana obnove od 750 milijardi evra.
Razmatrani su, takođe, i odnosi s Rusijom, s ciljem primene nove strategije oličene u tri reči - odgovor, sprečavanje, dijalog. Brisel, naime, smatra da su odnosi s Moskvom na najnižem nivou.
Atmosferu oko Rusije je zagrejao predsednik Litvanije Gitanas Nauseda, koji je stigavši u Brisel na skup 27 lidera evropskog bloka, izrazio skepticizam prema predlogu Pariza i Berlina da se razmotri održavanje samita EU sa ruskim liderom Vladimirom Putinom.
Nauseda je rekao da je to ideja poput "pokušaja da se da medvedu da čuva lonac meda".
- Treba da budemo izuzetno oprezni, ovo nije poput odnosa Rusije i Sjedinjenih Država - rekao je on misleći na susret američkog predsednika Bajdena i Putina. - Zasada ne vidimo nikakvu stvarnu promenu u načinu ponašanja Rusije.
Migranti i Turska su još jedno važno pitanje, zbog čega postoji ideja otopljavanja odnosa i sa Ankarom. U EU se pribojavaju novog talasa posle povlačenja SAD iz Avganistana, pa su na sto stavili 5,7 milijardi evra, od čega 3,5 milijardi Turskoj.
PROČITAJTE, PA KRITIKUJTE
PREMIJER Mađarske Viktor Orban izjavio je u Briselu da njegova zemlja nije usvojila zakon protiv LGBT populacije, već da je u pitanju zakon o deci i njihovim roditeljima. Dolazeći na samit EU, on je poručio svima da prvo pročitaju zakon, a onda da ga kritikuju. "Ja sam bio borac za slobodu u komunističkom režimu gde je homoseksualnost bila kažnjiva", rekao je Orban.
Preporučujemo
PREMIJERKA BRNABIĆ: EU nije očekivala da će Srbija ovoliko da napreduje
24. 06. 2021. u 14:28
MERKELOVA I MAKRON TRAŽE SASTANAK SA PUTINOM: Zahteva se poboljšanje odnosa EU i Rusije
23. 06. 2021. u 22:00
SRAMNE REČI ANGELE MERKEL U MEMOARIMA: Evo šta je napisala o bombardovanju Srbije, ratovima i Zapadnom Balkanu
SA MNOGO pompe, u knjižare su stigli memoari bivše nemačke kancelarke Angele Merkel pod naslovom „Sloboda“. U njima se na nekoliko mesta spominju Srbija i Zapadni Balkan.
26. 11. 2024. u 17:09
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (1)