BAJDENU ZABRANJUJU PRIČEST: Neslaganje sa šefom države oko prihvatanja abortusa
RIMOKATOLIČKI biskupi u SAD su pokrenuli postupak da uskrate pričešćivanje drugom katoličkom predsedniku Džozefu Bajdenu, koji inače redovno prisustvuje misama i ceo život praktikuje verske obrede.
Konferencija katoličkih biskupa Sjedinjenih Država glasala je, naime, za izradu novih smernica u odnosu prema Bajdenu zbog njegove podrške pravu na abortus, što je u suprotnosti sa katoličkim učenjem. Pričešće bi, pored Bajdena, moglo biti uskraćeno i drugim katoličkim političarima koji podržavaju pravo na abortus.
Glasanje je, kako navodi američki dnevnik "Njujork tajms", bilo "dramatična demonstracija sile rastućeg konzervativnog pokreta unutar katoličanstva". Na dan inauguracije Bajdena, nadbiskup Hoze Gomez iz Los Anđelesa, predsednik Konferencije katoličkih biskupa SAD javno je, podseća list, kritikovao stav novog predsednika, prvog katoličkog šefa države posle Džona Kenedija koji je ubijen posle samo dve godine provedene u Beloj kući, početkom šezdesetih godina prošlog veka.
- Pobačaj je direktan napad na život koji takođe povređuje ženu i podriva porodicu. To nije samo privatna stvar, već pokreće zabrinjavajuća i osnovna pitanja bratstva, solidarnosti i uključivanja u ljudsku zajednicu - rekao je nadbiskup Gomez.
Biskupska konferencija, zapravo, nema moć da zabrani Bajdenu da se pričesti. Ta moć rezervisana je za lokalne episkope, koji imaju autonomiju u svojim eparhijama, ili papu. Kardinal Vilton Gregori iz Vašingtona već je već rekao da neće zabraniti predsedniku pričešće. No, sukob oko Bajdena i abortusa naglašava političke i kulturne podele unutar crkve. Iako se crkva protivi abortusu, više od polovine američkih katolika podržava legalan pobačaj. Sličan broj je, međutim, onih koji smatraju da je to nedopustivo. Uoči glasanja američkih biskupa, Vatikan je bio protiv izjave kojom se preporučuje da se javnim ličnostima uskrati pričešće. Ali, papa Franja je ćutao.
SMRTNA KAZNA I ISTOPOLNI BRAKOVI
ABORTUS nije jedino pitanje po kojem je američki zakon u suprotnosti sa katoličkom doktrinom. Smrtna kazna, protiv koje je papa Franja, legalna je u više od polovine država SAD. Rimokatolička crkva protivi se i homoseksualnim brakovima, koji su legalni u SAD pošto je Vrhovni sud 2015. godine ukinuo sve državne zabrane istopolnih brakova.
Preporučujemo
BAJDENU NE IDE PO PLANU: Neće biti ostvaren očekivan procenat vakcinisanih do 4.jula
22. 06. 2021. u 18:55
POVRATAK NA RADNA MESTA? Nakon tri meseca ruski ambasador se vraća u Vašington
20. 06. 2021. u 09:06
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)