BAJDEN FORSIRA OBUZDAVANJE KINE: Prva evropska turneja lidera SAD u znaku obnavljanja veza sa saveznicima
ONO što je američki predsednik Džozef Bajden od ulaska u Belu kuću isticao kao spoljnopolitički prioritet broj jedan - obuzdavanje glavnog rivala, Kine - crvena je nit i njegove prve evropske turneje.
Bajden je još u februaru na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji rekao da SAD, Evropa i Azija moraju da "uzvrate ekonomskim zloupotrebama i prinudi kineske vlade", pa se očekuje da to poruči jače liderima G7, EU i NATO u okviru "obnovljene američke privrženosti saveznicima i partnerima". Ostvarenje namera nije isto u novim svetskim okvirima, znatno drugačijim od onih kada je bio potpredsednik SAD, u vreme Baraka Obame.
Na prvoj stanici turneje, u Londonu, sa vodećim evropskim saveznikom, Velikom Britanijom, Bajden je potvrdio nove, "specijalne veze". Ali, posle "razvoda" Londona od Brisela, EU s rezervom prima preporuke američkog lidera da treba da bude "fleksibilnija" oko bregzitovskog spora s Londonom na granici Severne Irske.
Tokom trodnevnog susreta sa sedam "vodećih demokratija" (G7) Bajden će, posle delimičnog uspeha postignutog s Japanom, Južnom Korejom i Australijom oko "fronta" prema Kini, pokušati da ih uveri da rade s Vašingtonom na "obuzdavanju" Pekinga. Ali, problem je što se interesi članica G7, posebno evropskih, u vezi sa najmnogoljudnijom zemljom ne poklapaju sa američkim.
Težak pokušaj stvaranja fronta SAD, EU, NATO i G7 protiv Pekinga
Ta tema će se posebno razviti i tokom potonjeg samita EU-SAD u Briselu. EU, istina, zauzima čvrst stav prema Kini, naročito kada se radi o Hongkongu, Ujgurima, ili ljudskim pravima, ali on je teško održiv kada je reč o ekonomskoj saradnji. Kina je glavni trgovinski partner najveće evropske ekonomije, Nemačke, pa liderima ostaje samo da pokušaju da konkurišu već uznapredovalim kineskim infrastrukturnim projektima, posebno na istoku Evrope.
Za razliku od prethodnika Donalda Trampa, Bajden poručuje privrženost saveznicima u NATO. Nekoliko vodećih evropskih članica NATO, uključujući Britaniju, Francusku i Nemačku iskazale su već spremnost da pošalju vojne brodove u Južno kinesko more, kako bi ojačale američke poruke Pekingu o "pomorskom pravu", ali to je daleko od spremnosti za ozbiljniju vojnu konfrontaciju.
Čak i u oblasti tehnologije, gde postoji najveća srodnost u stavovima SAD i EU prema Kini, teško je preduzeti konkretne poteze, imajući u vidu globalnu prirodu lanaca snabdevanja.
NE TRAŽIMO SUKOB SA RUSIJOM, ALI...
- MI ne tražimo konflikt sa Rusijom. Mi želimo stabilan i predvidljiv odnos, ali bio sam jasan: SAD će odgovoriti na snažan i značajan način ako se ruska vlada bude bavila štetnim aktivnostima - rekao je predsednik SAD Džo Bajden obraćajući se američkim vojnicima i njihovim porodicama u vojnoj bazi "Mildenhol", u Velikoj Britaniji, po dolasku na evropsko tlo.
Preporučujemo
PUTIN I BAJDEN U VILI "LA GRANŽ": Odabrano mesto susreta predstavnika svetskih sila
10. 06. 2021. u 09:34
OTKRIVENI SATELITSKI SNIMCI: "Znamo šta se događa u ključnom vojnom kompleksu Severne Koreje" (FOTO)
ISTRAŽIVAČI iz američkog analitičkog centra zaključili su na osnovu satelitskih snimaka da Severna Koreja proširuje ključni kompleks za proizvodnju oružja, uključujući i vrstu raketa kratkog dometa koje Rusija koristi u ratu protiv Ukrajine.
25. 11. 2024. u 18:13
(MAPA) RUSI NAPREDUJU U TORECKU: Oglasio se Pušilin, žestoke borbe vode se za grad (VIDEO)
JEDINICE ruske vojske napreduju u Dzeržinsku (ukrajinski naziv za Toreck), javio je na Telegram kanalu šef DNR Denis Pušilin.
24. 11. 2024. u 18:59
PUTINOV NOVI SAVEZNIK? Ko je potencijalni rumunski predsednik - NATO raketni štit naziva SRAMOTOM, divi se Mađarskoj
NEZAVISNI ultradesničarski kandidat na predsedničkim izborima u Rumuniji Kalin Đorđesku osvojio je najviše glasova u prvom krugu i najveći je favorit za pobedu u drugom krugu, u koji će najverovatnije ići sa Elenom Lasčoni ispred partije "Save Romania Union" (USR).
25. 11. 2024. u 15:22
Komentari (0)