MENJA SE ZAKON O GROBLJIMA U HRVATSKOJ: Srbi smetaju i na grobljima

Na inicijativu Domovinskog pokreta novi zakon daće mogućnost da se uklone "nepoželjne" table na srpskim grobovima, pre svega u Borovu Selu.

МЕЊА СЕ ЗАКОН О ГРОБЉИМА У ХРВАТСКОЈ: Срби сметају и на гробљима

KRALjEVO, Foto G. Šljivić

U Hrvatskoj se užurbano radi na izradi novog Zakona o grobljima koji bi omogućio da se maknu svi grobni spomenici Srba ako na njima pišu „sporne“ poruke. Pojednostavljeno, sva grobna mesta poginulih Srba devedesetih godina prošlog veka, ako na spomenicima piše nešto što nije po meri Domovinskog pokreta, koji i inzistira na donošenju novog zakona.

Navodno ima četrdesetak spomenika koji bi bili prvi na udaru, a prvi je u Borovo Selu podignut nakon smrti Vukašina Bule Šoškoćanina. Na spomeniku između ostalom piše „tragično preminuo u talasima Dunava u 32. godini života 15. maja 1991. kao komandant odreda Borova sela.

''Ide se u uklanjanje neprimjerenog sadržaja koje vređa hrvatsku državu i većinski hrvatski narod. Da ne govorim da na tim spomenicima piše da je poginuo za srpsku otažbinu i leži na srpskoj zemlji. To je nedopustivo i to je vređanje Hrvatske“, kaže Stipo Mlionarić Ćipe, poslanik u Hrvatskom saboru iz redova Domovinskog pokreta. Lider Srba u Hrvatskoj dr. Milorad Pupovac za sada se ne oglašava, iako tvrdi da bi trebalo ukloniti i sve spomenike na ustaškim obeležjima, a njih u Hrvatskoj ima mnogo. „Kada dođe vreme za raspravu o tome mi ćemo reći koji je naš stav. Doprinos kontaminaciji javne političke rasprave ne kanimo davati u merama u kojima to neki misle“, poručuje Pupovac.

Mauzolej Šoškoćanina, koji je za Hrvate „ratni zločinac“ i „vođa srpske pobune“, nedavno je i oštećen. Sahranjen je u Srbiji, a mauzolej je u vlasništvu Srpske pravoslavne crkve. Pre više godina i Zoran Milanović je tražio da se spomenik ukloni, a Andrej Plenković mu je odgovorio zašto to nije uradio kada je bio na čelu vlade. „Groblje nije privatno mesto i ne može se stavljati bilo što“, govorio je današnji šef države, a HDž je dugo odugovlačio da donese promenu zakona o grobljima. Sada kada je u koaliciji sa Domovinskim pokretom koji nije uspeo da realizuje mnoga obećanja koje je dao svojim biračima, čini se da je naterao HDž da požuri sa zakonom koji se i naziva „leks Šoškoćanin“. „Više od tri decenije čekao se Domovinski pokret i partneri da raščiste tu temu”, kaže Ivan Penava, predsednik Domovinskog pokreta.

Na udaru biće i drugi spomenici i spomen table, kao ona u Borovom Selu podignuta Vojislavu Miliću na kojoj piše da je poginuo „kao prva žrtva rata u Borovu“. U Kistanjima je na glavi borca beretka i napis „suza kanu za Krajinu, Mišo pade i svoj mladi život dade“. Sporna je ćirilica na grobnim spomenicima, pa je bilo niz primera vandalizma na grobljima, kao na pravoslavnom delu groblja u Drenovcima gde su uništeni krajem prošle godine srpski grobovi. U Poljicama kraj Zadra direktor groblja naredio je porodici pokojnika da makne tablu ispisanu na ćirilici, makar ništa što je pisalo na njoj nije bilo sporno. Kako će novi zakon tolerisati ili ne ćirilicu na groblju u ovom času nije jasno, jer se na njegovoj izradi tek radi, a srpske institucije u Hrvatskoj tvrde da niko do slučaja u Poljicama nije osporavao ćirilično pismo na nadgrobnim spomenicima.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOTAKAO SAM DNO I MOGAO SAM SAMO NAPRED: Mbape napravio pametan potez