MILANOVIĆ VEĆ ZNA DA OSTAJE U FOTELJI: Nije mu naškodio ni "izlet" u kampanji za parlamentarne izbore
IAKO su hrvatski predsednički izbori tek krajem godine, Zoran Milanović ima najviše šanse da osvoji drugi mandat i ostane na Pantovčaku. Sve ankete ukazuju da uverljivo vodi pred drugim kandidatima, iako vladajući HDZ još nije odlučio ko će se Milanoviću suprotstaviti. Sadašnjeg predsednika podržavaju građani leve i desne orijentacije, iako je zvanično kandidat SDP-a. Nije mu naškodio ni neuspeli "izlet" u kampanji za parlamentarne izbore, kada je želeo postati premijer, ali mu je Ustavni sud to zabranio.
Brz na jeziku, spreman da uvredi svakog ko ga kritikuje, Milanović je u politički život Hrvatske doneo do sada nezabeležen eksperiment. Vodio je u proteklih pet godina bespoštednu bitku na rečima sa premijerom Andrejom Plenkovićem, sa kojim se zna još iz mladih dana, jer su obojica radila u Ministarstvu spoljnih poslova kao mlade diplomate. Sada su ogorčeni protivnici, pa se mnogi pitaju kako će izgledati buduća saradnja.
Uostalom, do sada je samo Kolinda Grabar Kitarović bila uspešna i pobedila ispred HDZ-a, dok su Stipe Mesić, Ivo Josipović i Zoran Milanović pripadali levici.
Uloga predsednika Hrvatske više je protokolarna, ali sa premijerom mora usaglašavati kadrovska rešenja u diplomatiji, oružanim snagama i sigurnosnim službama. Milanovića i Plenkovića očekuje dogovor i oko SOA-e, sigurnosno-obaveštajne agencije, jer dosadašnji dugogodišnji šef Danijel Markić odlazi na funkciju u sklopu EU. Kako uopšte ne razgovaraju, a na skupovima gde su zajedno se ni ne rukuju, dogovore moraju da postignu saradnici predsednika i premijera, što je često veoma teško.
Uporno vode predsednik i premijer dve paralelne spoljne poitike, pa se ne mogu usaglasiti ni oko stava prema komšijama, pre svega BiH. Milanoviću zameraju da je u korektnim odnosima sa Miloradom Dodikom, a dvojica najmoćnijih hrvatskih političara imaju i različite stavove u odnosu na položaj Hrvata u BiH. Dok Plenković sledi politiku Evropske unije, Milanović je žestoki kritičar briselske administracije, a postoje i nijanse u razlikama prema NATO-u.
Zbog ličnog sukoba već godinama se ne može postići dogovor oko imenovanja ambasadora, pa je nekima prošlo gotovo dva mandata dok čekaju zamene. U Francuskoj i Vatikanu Hrvatska nema ambasadora, a Milanović i Plenković su postigli dogovor samo da pošalju ambasadora Hidu Biščevića u Beograd.
Ukrajina
PREDSEDNIK i premijer imaju različite poglede i na odnos prema ratu u Ukrajini. Dok Plenković sledi stavove EU i NATO-a, Milanović smatra da treba sesti za sto i postići dogovor za prekid rata.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)