HRVATSKU 4 DRŽAVE NISU PRIZNALE: Proglasili nezavisnost pre 33 godine, ali ih neke zemlje i dalje izbegavaju
SUTRA je 32. godišnjica međunarodnog priznanja Republike Hrvatske. 15. januara 1992. su Hrvatsku priznale članice tadašnje Evropske zajednice, a Nemačka je taj dan odmah uspostavila i diplomatske odnose s Hrvatskom.
Međunarodno priznanje Hrvatske je postupno usledilo nakon proglašenja nezavisnosti Republike Hrvatske 25. juna 1991.
Istog dana razdruživanje je proglasila i Slovenija i sledeći dan su se novosamostalne države uzajamno priznale.
Paralelno je tekao proces razdruživanja Sovjetskog Saveza, gde su prednjačile baltičke države i Ukrajina, koje su priznale Hrvatsku tokom 1991, a od njih prva Litvanija. Te su države u to doba i same bile tek delimično priznate.
Zemlje koje su prednjačile u diplomatskim nastojanjima za međunarodno priznanje Hrvatske, svakako su bile Sveta Stolica i Nemačka. Vatikanska diplomacija, kao prva u svetu, još je 3. oktobra 1991. godine objavila da radi na hrvatskom međunarodnom priznanju.
Od opšte priznatih zemalja Hrvatsku je prvi priznao Island, 19. decembra 1991. Island je takođe prvi priznao i baltičke republike: Litvaniju, Letoniju, Estoniju. Istog dana je Nemačka objavila priznanje koje je međutim trebalo da stupi na snagu 15. januara 1992. Priznanje su najavile i Italija, Švedska i Vatikan. Vatikan je priznao Hrvatsku 13. januara, a San Marino 14. januara.
Dana 15. januara 1992. Hrvatsku je priznalo svih 12 tadašnjih članica Evropske unije, te još i Austrija, Kanada, Bugarska, Mađarska, Poljska, Malta, Norveška i Švajcarska. Sledećeg dana usledilo je priznanje još zemalja, a do kraja januara Hrvatsku su priznale 44 države.
Rusija je Hrvatsku priznala u februaru, Japan u martu, SAD u aprilu, a Indija u maju. Do 31. decembra 1995. Hrvatsku su priznale 124 države. Hrvatska i SR Jugoslavija sklopile su Sporazum o normalizaciji odnosa, koji je uključivao uzajamno priznanje, 23. avgusta 1996, a uspostavile su diplomatske odnose 9. septembra iste godine.
Ali, do danas Hrvatsku još nisu priznale četiri zemlje - Butan, Liberija, Niger i Tonga.
Među zemljama koje su relativno nedavno priznale Hrvatsku su Somalija koja je to učinila u februaru 2022, dok su Centralnoafrička Republika i Togo to učinili isti dan - 18. septembra 2023. Pedesetak zemlja nikad nije formalno donelo odluku o priznanju, ali su uspostavile diplomatske odnose što se tretira kao priznanje.
BONUS VIDEO: OVE IZJAVE VUČIĆA SU CENZURISALI HRVATSKI MEDIJI - Smetala im dva odgovora predsednika Srbije
(Blic)
UKRAJINA DOBIJA ZABRANU 20 GODINA! Trampov predlog: "Ako im se ne sviđa, imamo i drugu varijantu"
IAKO će u Ovalni kabinet Bele kuće ući tek za dva i po meseca, već su počele analize može li Donald Tramp ispuniti predizborna obećanja i doneti mir Ukrajini i Bliskom istoku. Prema pisanju "Vol strit džornala", koji se poziva na izvore bliske Trampu, savetnici novoizabranog predsednika nude zamrzavanje rata duž prve linije, konsolidaciju okupiranih teritorija za Rusiju, demilitarizovanu zonu i zaustavljanje integracije Kijeva u NATO na 20 godina.
08. 11. 2024. u 09:02
PUTIN ZAPUŠIO USTA ZAPADU: Njegove reči o Olimpijskim igrama paraju uši
VLADIMIR putin govorio je Olimpijskim igrama koje su pre nekoliko meseci održane u Parizu
08. 11. 2024. u 18:34
UDARIO NA POLICIJU: Kako je umro Romeo Savić, Kneletov drug - u noći kad je Aleksandar ubijen sumnja se da mu je ostavio poruku u hotelu
"OTIMAO sam 'robu' i automobile pokvarenim policajcima. Voleo sam da to radim inspektorima koji su i sami kriminalci, a nisu imali smelosti da stanu naspram mene. Možda sam i preterivao, ali se kunem da niko pošten od mene nije stradao. Uvek sam uzimao od cinkaroša, pijanaca i 'indijanaca', ponižavao ih i maltretirao! Često sam to činio zbog drugih. Posle me je to mnogo koštalo."
08. 11. 2024. u 19:44
Komentari (0)