HRVATSKA MENJA ZAKONE DA ZAŠTITI ŽENE: Poslednjih godina 400 ubijenih, sve više silovanih

POSLE više slučajeva brutalnog nasilja nad ženama u regionu, u Hrvatskoj se sprema zakon o svim nasiljima nad ženama, što obuhvata i seksualno uznemiravanje.

ХРВАТСКА МЕЊА ЗАКОНЕ ДА ЗАШТИТИ ЖЕНЕ: Последњих година 400 убијених, све више силованих

FOTO: Arhiva novosti

Čak 400 žena ubijeno je poslednjih godina u Hrvatskoj, pa se predlaže i poseban zakon koji bi kažnjavao i pretnje ženama, a koje često vode i do ubistva. 

Mnoga udruženja žena smatraju da je sudska praksa u Hrvatskoj različita i da ide u korist nasilnicima, a da žene često ne mogu da ostvare svoja prava.

- Ženama se često ne veruje, vrše se razni pritisci da odustanu od tužbi što otvara mogućnost da na kraju budu nasilnici oslobođeni ili blago kažnjeni. Sudije vrlo često različito gledaju na nasilje nad ženama - govori Rada Borić, poslanica u Gradskoj skupštini Zagreba koja se dugo bavi ženskim temama. - Za sigurnost žena je odgovorna država, a zločini se događaju često nakon što je nasilnik bio prijavljen a ništa nije urađeno.

Poslednji slučaj kada su dvojica policajaca silovala ženu u policijskom automobilu u Lici pokrenuo je lavinu reakcija, a sistem je ovog puta dobro reagovao. Policajci su uhapšeni, pokrenuta je ozbiljna istraga, ali mnogi smatraju da su kazne za silovanje preblage.

- Za silovanje ne može da bude minimalna kazna tri godine, jer silovane žene trpe ceo život posledice zbog tog čina. Kada potencijalni silovatelji znaju da su kazne male nasilje se događa mnogo češće - tvrdi Rada Borić, koja je godinama bila i univerzitetska profesorka u Finskoj.

Ove promene zakonske regulative zanimljivo podržava i hrvatska vlada i stranke u opoziciji i to je verovatno jedino u čemu su se do sada složili. I jedni i drugi smatraju da policija dobro radi svoj posao, a da problemi nastaju na sudovima, jer mnogi sudije imaju vlastite poglede na nasilnike i često ne sankcioniraju nasilje nad ženama. Posebno se to odnosi na mobing i seksualno uznemiravanje žena na poslu, što je inače i teško dokazivo. U praksi se pokazalo da sadašnji zakoni nisu dovoljni da se zaustavi nasilje, od porodice na dalje.

I aktualna vlada je spremna da menja zakone kako bi žene bile bolje zaštićene, iako su poslednjih godina povećane kazne za nasilje nad ženama. Ali, te kozmetičke promene u zakonodavstvu nisu zaustavile nasilje, a kada dođe do pretnje ženama sistem ne omogućava da budu zaštićene. Često se ide u korist nasilnika, pogotovo u malim sredinama, a to otvara put i strašnim zločinima kakvih je u prošlosti bilo mnogo.

Kazneni zakon svakako nije dovoljna brana da bude manje nasilja nad ženama, pa se i predlažu posebni zakonu koji bi trebali zaštititi žene od svakog pritiska, uznemiravanja i naravno zločina. Potpisivanja Istanbulske konvencije koje je u Hrvatskoj izazvalo različite reakcije nije nažalost sprečilo zločine, a ”ženska pitanja“ ubrzo bi trebala doći na dnevni red parlamenta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OSIGURAJMO VAŠ USPEH ZAJEDNO!