HRVATSKA UVODI NOVI NAČIN UZBUNJIVANJA: SMS porukom protiv poplava i potresa

KADA u subotu na mobilne hrvatskih građana stigne alarmantna poruka kako se ponašati u slučaju potresa, poplave ili ratnog stanja, mnogi će se verovatno zabrinuti.

ХРВАТСКА УВОДИ НОВИ НАЧИН УЗБУЊИВАЊА: СМС поруком против поплава и потреса

Foto AP

Međutim, reč je o testu koji sprovodi Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, kako bi proverilo da li bi sistem funkcionisao ako bi se nešto desilo, a građani će u SMS poruci biti obavešteni šta treba da rade.

Projekt je realizovan uz podršku Evropske unije koja je dala nekoliko miliona evra da profunkcioniše sistem za rano upozorenje i upravljanje u krizama. Sličan sistem već imaju neke evropske države, a hrvatski je kombinacija više različitih koji su u upotrebi u evropskim zemljama.

Niko neće voditi evidenciju kome su poruke upućene, a biće poslate na sve brojeve mobilnih telefona registrovanih kod operatera. U porukama će građane upozoravati kako da postupe, gde da idu i kome mogu da se obrate za pomoć. Time će se olakšati i kretanje hitne pomoći, vatrogasaca i drugih službi, jer će u centru pratiti odakle se sve koordiniše kretanje građana.

Hrvatska se ozbiljno priprema i na sve češće prirodne nepogode, kojih će u budućnosti biti još više.

- Na taj način unapred ćemo moći da predviđamo neke događaje, kada je recimo reč o poplavama i na vreme ljude da upozorimo šta da rade. Poruke će dobiti na svoje mobilne i stranci koji se u tom trenutku nađu u Hrvatskoj - kaže Davor Božinović, hrvatski ministar unutarnjih poslova.  - U turističkoj sezoni, kada je povećan broj požara, biće pravovremeno obaveštavani i domaći građani i strani turisti.

Ostvarena je saradnja sa operaterima, koji će već u subotu testirati sistem. On će se ažurirati svakih pet minuta i nove informacije slati građanima koji imaju mobilni.

- Nećemo reagovati i aktivirati sustav za male probleme, koji ne ugrožavaju veći broj ljudi. Samo kada postoji opasnost za veliki broj ljudi i kada uzbunjivanje ima smisla - poručuje Božinović.

Dosadašnja iskustva sa poplavama i potresima u Hrvatskoj su bila različita. Nakon zemnjotresa u Zagrebu i na Baniji građani nisu pravovremeno obaveštavani, stvarana je zbrka koja je često dovodila do haosa. Očekuje se da toga više neće biti, a ubuduće će se sistem nadograđivati kako bi bio što efikasniji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BOLJE DA NAM PSUJU MAJKU NEGO DA NAM VIČU SRBIJA! Čuveni Albanac objasnio što su igrači lažne države Kosovo pobegli s terena u Rumuniji