MRAČNE PROGNOZE ZA HRVATSKU: Računi za struju i gas do 300 odsto veći nego lane - loše vesti za građane te zemlje
U HRVATSKOJ je inflacija 11 odsto, a sa vrtoglavim skokom cena hrane i energenata zemlja je na samom evropskom vrhu.
Prognoze nisu dobre, jer bi uskoro mogao da usledi novi "cunami", pa će bezmalo dve trećine kućnog budžeta odlaziti na stanovanje i hranu. Stručnjaci kažu da je realno inflacija još viša od objavljene i da to građani i te kako osećaju.
Čarobnog štapića za zaustavljanje tog trenda nema, a loše vesti stižu i od kompanija čiji se položaj rapidno pogoršava. Evropska investiciona banka utvrdila je da su hrvatske kompanije među najpogođenijim zbog rata u Ukrajini i da mnogima slede bankrot i stečaj. Stižu im astronomski računi za struju i gas, mnogima i za 300 odsto veći nego pre godinu dana. U mukama su i hrvatski hoteli na Jadranu, koji "u pet do 12", uoči glavne sezone, dižu cene, jer bi, inače, sezonu završili do guše u gubicima.
S druge strane, cene su na Jadranu toliko porasle da hrvatski gosti to više ne mogu da plaćaju, a pogotovo ne mogu izdržati udar cena u restoranima i na pijacama u turističkim mestima, gde se kilogram voća prodaje za deset evra i više. A smeštaj u hotelima i privatnim kućama skuplji je već sada za deset do čak 50 odsto u odnosu na lane.
Sve je više i protivnika uvođenja evra, pa privrednik Damir Vanđelić tvrdi da bi u Hrvatskoj uskoro moglo da bude i milion siromašnih, što nije dobro za primenu evropske valute. Ekonomski stručnjak Hrvoje Serdarušić smatra da je od dvocifrene inflacije veći problem državni dug, a da će Hrvatska primenom evra preuzeti na sebe i probleme evropske valute. "Loša su vremena", konstatuje Serdarušić, dok ekonomski stručnjaci upozoravaju da će malo Hrvata moći izdržati nove udare cena ako se ovako nastavi.
I dok cene divljaju, a ljudi jedva žive od "prvog do prvog", Hrvatskoj bolno nedostaju radnici. Ove će godine čak 100.000 stranaca dobiti posao u Hrvatskoj, pre svega Filipinci koji rade u građevini i turizmu. Žive krajnje skromno, pa ih hrvatske cene ne pogađaju, a uštede i za porodicu. Hrvati nastavljaju trend iseljavanja, jer sa ovim cenama i platama ne mogu da izdrže, a jesen će očito doneti i nove izazove.
POGOĐENE GRČKA I ŠPANIJA
KOMPANIJE u zemljama blizu Ukrajine i Rusije, poput Mađarske, Poljske, Letonije i Litvanije, osetiće takođe ogroman pritisak. Naročito će, osim u Hrvatskoj, firme u Grčkoj i Španiji trpeti veće posledice nego ostale članice EU", navodi Evropska investiciona banka u izveštaju pod naslovom "Koliko je loš rat u Ukrajini po evropski oporavak?". Ističe se da će "rat pogoršati ranjivost kompanija kroz tri kanala: smanjenje izvoza, ostvarenje manje dobiti zbog rastućih cena energije i poteškoće s pronalaženjem izvora finansiranja, jer će banke izbegavati rizik.
MAKRON SVE IZNENADIO: Evo šta kaže o pregovorima sa Putinom
FRANCUSKI predsednik Emanuel Makron rekao je da ne isključuje mogućnost pregovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom „kada kontekst dozvoljava“.
17. 11. 2024. u 21:03
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
"TERALI SU ME DA RADIM JUTARNjI PROGRAM, NASILNO - PO KAZNI": Olivera Kovačević o karijeri na RTS-u
VODITELjKA Olivera Kovačević je o svojim počecima, izazovima u poslu, o tome zašto ponekad poželi da bude vikinška ratnica, kao i o svemu što joj daje snagu i inspiraciju.
17. 11. 2024. u 09:28
Komentari (7)