OTERALI SRBE, A SAD BEŽE I HRVATI: Popis pokazao da je sve manje naših sunarodnika u Hrvatskoj, ali se smanjuje i ukupan broj građana
BROJ Srba u Hrvatskoj u odnosu na ukupan broj stanovnika pao je na četiri odsto, a nastavi li se sadašnji trend, uskoro ih više neće ni biti. Pokazuju to preliminarni podaci poslednjeg popisa stanovnika u Hrvatskoj iz kojih se vidi da je Srba manje i u odnosu na pre deset godina, kada ih je bilo 4,36 odsto.
No, popis je pokazao i da nije opao broj pravoslavnih vernika u Hrvatskoj. Za razliku od Hrvata, kod kojih pada broj vernika, a raste broj ateista. U odnosu na prošle popise kada je bilo 88 odsto rimokatoličkih vernika, sada ih je 80 odsto, a pet odsto je ateista, kojih je pre dvadesetak godina bilo svega dva odsto.
Za mnoge stalni pad broja Srba u Hrvatskoj nije iznenađenje, jer odnos prema Srbima najbolje ilustruje izbor Anje Šimprage za potpredsednicu vlade i grafiti koji su osvanuli u Zagrebu na kojima piše "vrati se natrag na traktor". Koliko god se premijer Andrej Plenković trudi da stvori uslove za normalan život srpske manjine i koliko god su zabeleženi pomaci da srpska sela dobiju struju i vodu, Srbi su i dalje u nekim sredinama pod pritiskom nacionalističke desnice i teško mogu naći zaposlenje. U velikim gradovima beleži se sve češće proces asimilacije, jer Srbi kriju svoj nacionalni identitet kako bi došli do posla, posebno visoko obrazovani.
Uz probleme stambenog zbrinjavanja u velikim gradovima, od Zagreba do Splita, Rijeke i Osijeka, većina hrvatskih Srba živi u malim mestima. Mnogo je i mesta u kojima su nekad živeli Srbi, a danas su posve pusta. Primer je selo Dabar, između Vrlike i Sinja, u kojem uz porušeni pravoslavni hram živi samo baka Milica, koja je prešla devedesetu.
Nešto mlađih ljudi ima samo u Istočnoj Slavoniji i Baranji, a u Dalmaciji, na Kordunu i Baniji ostali su samo starci, dok mladi beže. No, to vredi i za mlade Hrvate, jer težak život i nedostatak dobro plaćenih poslova podjednako pogađaju i Srbe i Hrvate u Hrvatskoj. Popis je pokazao da u Hrvatskoj živi 3,88 miliona ljudi, što je značajan pad u odnosu na onaj od pre deset godina.
"PODNOŠLjIVA MERA"
DOK su početkom 20. veka Srbi činili 16 odsto stanovništva u Hrvatskoj, početkom devedesetih, pre proterivanja posle "Oluje", u Hrvatskoj je živelo 580.000 Srba koji su činili 12,2 odsto stanovnika. Na popisu od pre 20 godina bilo ih je svega 201.000, a deset godina kasnije 186.000, da bi sada drastično pao i taj broj. - Svođenje manjina na "podnošljivu meru" može da bude opasan nacionalni projekt - kaže Milorad Pupovac, lider Srba u Hrvatskoj, stalno pod udarom desnih snaga.
Preporučujemo
ZAVRŠNA FAZA "OLUJE": Hrvati na ispitivanja privode čitava srpska sela
08. 05. 2022. u 13:59
MILANOVIĆ U VUKOVARU: Nisam ultranacionalista, želim mir između Srba i Hrvata
03. 05. 2022. u 13:40
VALERIJ ZALUŽNI DAO PROGNOZU: Evo kada će ruska vojska da probije ukrajinski front
NOVI tehnološki napredak tokom ratnog vremena sprečiće ozbiljnije probijanje fronta duž ukrajinsko-ruske granice do oko 2027. godine, izjavio je Valerij Zalužni, bivši vrhovni komandant Ukrajine i sadašnji ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, za „Ukrajinsku pravdu“ u intervjuu objavljenom 23. novembra.
23. 11. 2024. u 18:55
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (5)