OTIMAČINU PRIJAVILO 3.245 SRBA: ŠTA je pokazala akcija o informisanju srpskog naroda o promeni katastarskih knjiga u FBiH
VLADE Republike Srpske i Srbije nastaviće i naredne godine zajedničku akciju informisanja Srba širom regiona i sveta, koji imaju imovinu u Federaciji BiH, kako u procesu usklađivanja zemljišnih knjiga koja traje u FBiH ne bi ostali bez vlasništva nad zemljom.
U ovogodišnju akciju RS i Srbije koja je vođena dva meseca, od septembra do novembra, javilo se 3.245 Srba iz dijaspore i regiona koji su prijavili da im je zemlja u Federaciji BiH oduzeta jer nisu ni znali da je u toku usklađivanje zemljišnih knjiga!
Đorđe Radanović, koordinator rada Kancelarije za stručnu pravnu pomoć Srbima u FBiH, kaže za "Novosti" da se u zajedičkoj akciji došlo do podataka da više od 100.000 Srba koji su izbegli iz FBiH u ratu treba da se javi kako bi ušli u proces upisa imovine na svoju porodicu.
- Srbi u Federaciji BiH imaju grunt na preko 8.400 kilometara kvadratnih zemlje. To vam dođe kao osam Banjaluka. Nakon što se oko 500.000 Srba proteranih u ratu iz FBiH rasulo po regionu i svetu iza njih je ostala zemlja - ističe Radanović.
Đorđe Radanović
Ali, on kaže da je Srbima zemlja zauzeta odmah u ratu, a da su oni koji su je prisvojili počeli da je obrađuju ili na njoj grade objekte i seku šumu.
- Mnogi Srbi su odmah posle rata pokušali da dokažu da je zemlja njihova, ali su vlasti FBiH to vešto odbijale. Sad nakon godina pritisaka Srba sa svih strana na Federaciju stigla je harmonizacija zemljišnih knjiga, ali opet na štetu Srba - ističe Radanović.
On kaže da se harmonizacija knjiga radi bez znanja Srba jer se te odluke objave po sudovima u gradovima FBiH gde nema Srba, pa oni i ne znaju da bi trebalo da se jave u sudove.
- Zbog toga smo poveli veliku akciju informisanja srpskog naroda proteranog iz FBiH da ponovo upišu imovinu na sebe. Ključ je da se provedu ostavinske rasprave pred sudovima u FBiH i da Srbi zemlju koja je i bila njihova ponovo upišu na svoje porodice - ističe Radanović.
STADION NA ZEMLjI KOVAČEVIĆA
SLUČAJ porodice Bogdana Kovačevića iz Bihaća dokaz je kako je srpska imovina oteta odmah nakon početka rata. Kovačevići su imali 97 dunuma zemlje u mestu Izačić kod Bihaća. U ratu su je zaposeli drugi i od tada je obrađuju.
- Na našoj zemlji je napravljen i stadion, a zemlju je podelilo nekoliko muslimanskih porodica. Čak je i neka kanalizacija iz okolnih sela sprovedena na naše imanje. Da sam znao da će nas ovo snaći, ostao bih u ratu da branimo naše ognjište - ispričao je Bogdan Kovačević, koji danas sa familijom živi u Australiji.
LOKACIJE
RADANOVIĆ kaže da je akcija obaveštavanja Srba proteranih iz FBiH otkrila i da su najviše srpske zemlje u FBiH zauzeli muslimani na području Bihaća, Zenice, Sarajeva, Mostara, Zavidovića.
Preporučujemo
USKORO PADA KLjUČNI GRAD, RUSI NADIRU SA SEVERA, ISTOKA I JUGA: Detaljna analiza ukrajinskih stručnjaka o stanju na frontu
CELA 2024. godina protekla je u znaku povlačenja ukrajinskih trupa, koje su gubile teritorije pod pritiskom ruskih snaga koje napreduju u severoistočnoj Harkovskoj oblasti i istočnoj Donjeckoj oblasti, piše Kijev independent u svojoj velikoj godišnjoj analizi dešavanja na frontu.
24. 12. 2024. u 10:03
PRVI SNIMCI UKRAJINSKOG NAPADA NA RILSK: Najmanje šest mrtvih i desetine povređenih, gore automobili (VIDEO)
ŠEST osoba, među kojima i jedno dete, ubijeno je u Rilsku, u oblasti Kursk, kao rezultat raketnog udara ukrajinskih oružanih snaga, saopštio je vršilac dužnosti guvernera Kurske oblasti Aleksandar Hinštajn.
20. 12. 2024. u 17:07
STIŽE POLITIČKI POTRES? Evo ko vodi u anketama za novog nemačkog kancelara
ALIS Vajdel, liderka desničarske stranke Alternativa za Nemačku (AfD), prema poslednjim anketama, preuzela je vođstvo ispred Fridriha Merca, lidera Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
24. 12. 2024. u 12:17
Komentari (0)