MANJE OD ČETIRI MILIONA STANOVNIKA: U Hrvatskoj startovao elektronski popis
POPIS stanovnika u Hrvatskoj, koji je juče počeo elektronskim putem, pokazaće da je u zemlji manje od četiri miliona stanovnika i da je pad nataliteta krajnje dramatičan.
Uoči popisa zabeležen je snažan pritisak na preostale Srbe u Hrvatskoj da se ne izjašnjavaju kao Srbi i pravoslavci, a širom zemlje je postavljeno i 80 velikih plakata na kojima se pozivaju Srbi da se izjasne kao Hrvati i pripadnici Hrvatske pravoslavne crkve.
Akciju je pokrenuo izvesni Goran Macura, Srbin iz Šibenika, koji se predstavlja kao branitelj, a na društvenim mrežama već dugo posve nekažnjeno pozdravlja sa "Za dom spremni!". Iza sebe ima burnu prošlost, pa je, između ostalog, radio kao domar u osnovnoj školi gde se zaključao sa učenicima, a nedavno je smrću pretio i načelniku šibenske policije. Pre toga je vređao profesorku rekavši da je "opančarka", ali nije nepoznato da li je usledio i sudski epilog za incident u školi.
Ko je tom Macuri dao pare za skupe plakate niko do sada nije otkrio, kao ni to da nekažnjeno promoviše nepostojeću Hrvatsku pravoslavnu crkvu. Zna se samo to da je postavljanje plakata koštalo oko 15.000 evra i da je to neko platio i da trag novca vodi do ekstremističkih skupina u Australiji.
Srpsko narodno veće pre popisa je pokrenulo akciju "samopopiši se", da bi svi Srbi koji se boje popisa i posledica ako se izjasne kao pravoslavni vernici bili pošteđeni neugodnosti. Jedna osoba u domaćinstvu može elektronskim putem da popiše sve. Popis će bez sumnje pokazati i dramatičan pad broja Srba koji žive u Hrvatskoj, te činjenicu da su u mnogim mestima gde su Srbi bili većina ostali samo starci. Nestala su i mnoga srpska sela, pogotovo u Lici i Dalmaciji, u kojima više niko ne živi.
Poseban pritisak osećaju Srbi u Vukovaru, a gradonačelnik Ivan Penava čak je optužio premijera Andreja Plenkovića da je u dogovoru sa predsednikom SDSS-a Miloradom Pupovcem dogovorio lažiranje popisa. Popis od pre deset godina je pokazao da je u Vukovaru 34,87 odsto Srba, što je po Zakonu o pravima nacionalnih manjina omogućilo uvođenje dvojezičnosti. Ali, u praksi to nije ostvareno, a u međuvremenu se iz grada na Dunavu iselilo dosta i Hrvata i Srba.
NESTAJANjE SRBA
Podaci pokazuju da je prosečna starost Srba u Hrvatskoj 12 godina viša od proseka Hrvata, a u mnogim mestima gde su Srbi činili većinu danas su to Hrvati. Proces nestajanja Srba započeo je u NDH, ali se intenzivno nastavio nakon "Oluje", kada je proterano više od 300.000 Srba. Tako je Srba 1991. bilo 581.000, a 2001. samo 201.000, dok je popis pre deset godina pokazao da je u Hrvatskoj živelo svega 186.000 Srba.
Preporučujemo
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)