KO UPRAVLJA SVETOM? KELTSKE DEVOJKE: Nova DNK studija otkriva moć žena u britanskom gvozdenom dobu

Daliborka Lazarević

18. 01. 2025. u 14:31

DNK dokazi od pre 2.000 godina pokazuju da su žene u keltskom društvu obično ostajale u svojim zajednicama predaka nakon braka, dok je veća verovatnoća da će se muškarci odseliti.

КО УПРАВЉА СВЕТОМ? КЕЛТСКЕ ДЕВОЈКЕ: Нова ДНК студија открива моћ жена у британском гвозденом добу

Foto: Shutterstock

Nova genetska istraživanja osporavaju dugotrajne pretpostavke o drevnim evropskim društvima, posebno tokom neolita, bakra i bronzanog doba, za koje se verovalo da su pretežno patrilokalne, sa parovima koji se naseljavaju u blizini porodice muža.

Revolucionarna studija objavljena u časopisu Nature otkriva izuzetno drugačiju društvenu strukturu u Britaniji iz gvozdenog doba, pokazujući da su keltske zajednice, u stvari, bile matrilokalne. Ovde su udate žene ostajale u domovima svojih predaka, dok su se muškarci selili da im se pridruže.


Najnovija otkrića Triniti koledža u Dablinu pružaju genetske dokaze koji podržavaju ovu teoriju. Istraživači su analizirali genome 57 osoba sahranjenih na grobljima iz gvozdenog doba povezanim sa narodom Durotrigije, delom keltskog plemena koje je živelo u Dorsetu pre 2.000 godina. Rezultati su zaključili da je većina pojedinaca bila u srodstvu po majci, dok se činilo da su muški pojedinci na ovim grobljima migrirali u to područje, verovatno nakon braka.

Foto: Shutterstock


Ovo otkriće dovodi u pitanje prethodne pretpostavke, jer su arheolozi generalno pronašli suprotan obrazac u ranijim evropskim društvima, od neolita do srednjeg veka. Iako su takvi nalazi iznenađujući, arheolozi i istoričari su već prepoznali jedinstvenu ulogu žena u Britaniji iz gvozdenog doba.

Istorijski izveštaji Rimljana opisuju moćne keltske žene, kao što su kraljice poput Budike i Kartimandue, koje su komandovale vojskama i imale značajan uticaj.

Rimski diktator Julije Cezar, u svom izveštaju o Galskim ratovima, primetio je keltske žene koje učestvuju u javnim poslovima, vrše politički uticaj i ponekad imaju više muževa.

Foto: Shutterstock


Još jedno otkriće koje ukazuje na značajnu ulogu keltskih žena u društvu u to vreme uključuje rešavanje višedecenijske misterije u vezi sa polom ratnika sahranjenog pre 2.000 godina na ostrvima Sili, kod obale Korniša.

Mesto sahrane na ostrvu Briher (ostrva Sili), otkriveno 1999. godine, zbunilo je arheologe zbog svog neobičnog sadržaja - i mača, koji se obično povezuje sa sahranama muškaraca, i ogledala, koje se tradicionalno povezuje sa sahranama žena. Međutim, revolucionarna studija iz 2023. koju je vodila Istorijska Engleska rešila je misteriju analizom zubne gleđi ostataka. Koristeći proteine povezane sa Ks i I hromozomima, tim je sa 96% sigurnošću utvrdio da je sahranjena osoba ženskog pola.

Foto: Shutterstock


- Iako nikada ne možemo u potpunosti da saznamo o simbolici predmeta pronađenih u grobovima, kombinacija mača i ogledala sugeriše da je ova žena imala visok status u svojoj zajednici i da je možda igrala komandnu ulogu u lokalnom ratu, organizovanju ili vođenju racija na rivala grupe - rekla je dr Sara Stark, biolog ljudskog skeleta iz Historic England.

- Ovo bi moglo ukazivati na to da je umešanost žena u racije i druge vrste nasilja bila češća u društvu gvozdenog doba nego što smo ranije mislili, i moglo je da postavi temelje iz kojih će lideri poput Boudike kasnije izaći - rekla je Stark.

(Juronjus)

BONUS VIDEO:

SEDAM DECENIJA NA TRONU: Elizabeta druga preminula u 97. godini u zamku Barmoral

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

REČI KOJE TERAJU SUZE NA OČI! Trener Voriorsa: Svakog dana mislim na Dejana Milojevića