NA ZEMLJI DOSTIŽU VIŠE OD 1.225 KM NA SAT: Vazdušna strujanja, odnosno vetrovi, mogu da duvaju iznenađujuće brzo

D.B.M.

29. 10. 2024. u 22:30

GODINE 1934. "Veliki vetar" je udario opservatoriju Maunt Vašington u Nju Hempširu brzinom od 372 kilometra na čas, dok je 2017. godine, uragan Irma ostavio pustoš, nosio krovove i čupao drveće.

НА ЗЕМЉИ ДОСТИЖУ ВИШЕ ОД 1.225 КМ НА САТ: Ваздушна струјања, односно ветрови, могу да дувају изненађујуће брзо

FOTO: fejsbuk

Tada je brzina vetra bila veća od 298 kilometara na sat. Postoje različiti podaci o najvećoj ikada zabeleženoj brzini vetra. Oni variraju u zavisnosti od toga gde se vetar pojavio, šta ga je stvorilo i koji instrument ga je izmerio.

Najjači vetrovi u Sunčevom sistemu su na Neptunu, gde duvaju supersoničnom brzinom od 1.770 kilometara na sat, ili 1,5 puta većom brzinom od brzine zvuka, navodi NASA.

Na Zemlji, aerotuneli koje je izgradio čovek mogu da stvore nadzvučne vetrove, čija je brzina veća od 1.225 km na sat, a 1010 supersonični aerotunel u NASA istraživačkom centru Glen može da stvori brzinu vetra do 4321 km na sat.

Maksimalni prirodni udar vetra ikada zabeležen je 407 kilometara na sat, prema Svetskoj arhivi vremenskih i klimatskih ekstrema. To se dogodilo na ostrvu Barou, u Australiji, 10. aprila 1996. godine, kada je tropski ciklon pogodio izolovano ostrvo. Tropski cikloni su isti kao i uragani, ali se javljaju u južnom Pacifiku i Indijskom okeanu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

MNOGE ĆE IZNENADITI NOVAKOV IZBOR: Đoković otkrio svoj omiljeni meč protiv Rafaela Nadala