NEOBIČNI REZULTATI STUDIJE: Kako boja očiju utiče na sposobnost čitanja

Bojana Jovanović

13. 03. 2024. u 16:10

Prema novoj studiji objavljenoj na bioRxiv-u, veb sajtu koji objavljuje studije pre nego što su recenzirane, na našu sposobnost čitanja može uticati količina melanina koju imamo u očima.

НЕОБИЧНИ РЕЗУЛТАТИ СТУДИЈЕ: Како боја очију утиче на способност читања

Foto Shutterstock

Prema novoj studiji objavljenoj na bioRxiv-u, veb sajtu koji objavljuje studije pre nego što su recenzirane, na našu sposobnost čitanja može uticati količina melanina koju imamo u očima. U preliminarnom eksperimentu, Kjoko Jamaguči, profesor bioloških i ekoloških nauka na Univerzitetu Džon Murs u Liverpulu, i njena učenica, Fejt Erin Kain, postavile su za cilj da utvrde da li postoji direktna korelacija između boje nečijih dužica i sposobnosti čitanja, u određenim uslovima osvetljenja.

Studija je uključivala 39 odraslih osoba evropskog porekla od kojih su 25 imale plave oči, a 14 smeđe i „miks“ onih sa naočarima i kontaktnim sočivima. Učesnici su završili osnovni test oka u trajanju od 30 sekundi tokom kojeg su bili izloženi povećanim nivoima osvetljenosti i dobili zadatak da čitaju kodove prikazane na zidu u različitim stepenima slabog osvetljenja. Dok oni sa plavim očima mogu imati veću osetljivost na sunčevu i jaku veštačku svetlost - kao što je ekran računara ili fluorescentno osvetljenje - ispostavilo se da imaju blagu prednost u slabo osvetljenim situacijama. Dokazano je da plavooki mogu adekvatnije da pročitaju test koda u tamnijim uslovima u poređenju sa onima koji imaju smeđe oči.

BONUS VIDEO -  DR Novosti: Kada treba početi sa anti-age rutinom

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SADA JE SVE JASNO: Evo ko su potencijalni rivali Srbije u baražu Lige nacija