IMA NEŠTO "ŽIVO" U NJEMU: Otkrivena tajna Velikog kineskog zida
TANAK sloj organskog materijala nazvan „biokora“ zaslužan je za dugovečnost jedne od najčuvenijih građevina na planeti. Veliki kineski zid dugačak je oko 21.000 kilometara i građen je tokom više vekova da bi tadašnje carstvo zaštitio od spoljnog neprijatelja.
Sloj biokore sprečava eroziju pa su se zato veliki delovi zida do danas održali zajedno.
U pitanju je nešto što bi se moglo nazvati živim malterom koji je nastao kao neka vrsta mešavine modrozelenih bakterija (cijanobakterije), mahovine i lišajeva koji su konstrukciju učinili jakom, posebno u sušnim delovima zemlje, navodi se u studiji objavljenoj u naučnom časopisu „Sajens advansis“.
- Drevni graditelji su znali koji će materijal ovu strukturu da učini stabilnom. Da bi pojačali njenu mehaničku snagu, cigle od sabijene zemlje su uvek pravili od gline, peska i drugih lepljivih materijala poput kreča. Ti materijali su bili plodno tle za žive organizme da razviju „biokoru“ - rekao je za Bo Sjao, profesor Koledža za nauke o zemljištu i tehnologiju Kineskog poljoprivrednog univerziteta u Pekingu, prenosi „Lajv sajens“.
Da bi proverili snagu i postojanost Velikog kineskog zida, istraživači su skupljali uzorke na osam različitih lokacija izgrađenih između 1368. i 1644. godine, tokom dinastije Ming.
Otkrili su da 67 odsto uzoraka sadrži „biokoru“, koju je Sjao nazvao „ekosistemskom inženjerijom“. Koristeći prenosive mehaničke instrumente, kako na licu mesta, tako i nazad u laboratoriji, oni su izmerili mehaničku čvrstoću uzoraka i stabilnost tla i uporedili te podatke sa segmentima zida koji sadrže samo golu nabijenu zemlju, navodi se u saopštenju.
Otkrili su da su uzorci „biokore“ ponekad bili tri puta jači od uzoraka obične nabijene zemlje, a posebno su postojani bili uzorci koji sadrže mahovinu.
Razlog za to je što modrozelene bakterije i drugi organizmi u „biokori“ luče supstance poput polimera, koji čvrsto spajaju čestice sabijene zemlje i jačaju „strukturalnu stabilnost stvarajući nešto nalik cementu“, naveo je Sjao.
- Ove cementne supstance, biološki filamenti i agregati zemljišta unutar sloja „biokore“ konačno formiraju kohezivnu mrežu sa jakom mehaničkom čvrstoćom i stabilnošću koja je otporna na spoljašnju eroziju - rekao je Sjao.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: FRANCUSKI SENT EMILION: Mesto koje živi od vina i za vino
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
DESILO SE ČUDO: Krenuli da mu isključe sina sa aparata, otac ULETEO SA PIŠTOLjEM u bolnicu (VIDEO)
LEKARI su rekli da za njega više nema nade i naložili su da se isključi s aparata za održavanje vitalnih funkcija, ali to njegov otac nije mogao da dozvoli, uprkos tome što se mladićeva majka, Pikeringova bivša supruga, saglasila sa doktorima.
21. 11. 2024. u 15:31
Komentari (0)