OTKRIĆE NAUČNIKA: Na dnu okeana pronađena rupa iz koje kulja tečnost, da li može da dovede do razornog potresa (VIDEO)

Novosti online

14. 04. 2023. u 00:35

ISTRAŽIVAČI sa Univerziteta u Vašingtonu otkrili su toplu tečnost koja curi sa dna okeana u blizini zone blizu obale Njuport u Oregonu.

ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: На дну океана пронађена рупа из које куља течност, да ли може да доведе до разорног потреса (ВИДЕО)

Foto: Shutterstock/ Viacheslav Lopatin

Tim sumnja da bi podvodni izvor, nazvan "Pitijina oaza", mogao biti povezan sa ogromnom linija raseda koja se proteže od ostrva Vankuver do Kalifornije koja se smatra uzrokom mnogih potresa u regionu.

Zona subdukcije CSZ je ogromna linija raseda za koju naučnici veruju da bi mogla da bude izvor sledećeg velikog, očekivanog megazemljotresa.

Zbog toga istraživači imaju poseban interes za proučavanje CSZ-a - i možda su otkrili nešto što bi nam moglo dati do znanja šta se dešava sa neverovatno moćnom tempiranom bombom.

-Pitijina oaza pruža redak prozor u procese koji deluju duboko u morskom dnu, a njena hemija sugeriše da ova tečnost dolazi blizu ivice ploče, rekla je Debora Keli, profesor okeanografije i koautor novog rada.

Tim je otkrio curenje nakon što je uočio oblake mehurića metana nekoliko kilometara ispod površine okeana. Nakon što su poslali podvodni dron da istraži, otkrili su da voda sa drugačijim hemijskim sastavom od okolne morske vode curi u okean iz rupe u zemlji i da to izgleda kao kada voda kulja iz vatrogasnog creva.

"To je nešto što nikada ranije nisam video i koliko znam nije ranije primećeno", rekao je koautor istraživanja Ivan Soloman.

Dalja analiza je pokazala da je voda bila 16 stepeni toplija od morske vode koja se nalazila oko nje. Autori sumnjaju da se izvor tečnosti nalazi na otprilike tri milometara ispod okeanskog dna na liniji raseda CSZ gde se temperature kreću oko 300 do 500 stepeni.

Zašto je to velika stvar? Istraživači kažu da bi tečnost mogla da deluje kao neka vrsta regulatora pritiska između kontinentalne ploče i okeanske ploče. Što je više tečnosti u pukotinama raseda, manji je pritisak između dve ploče dok se sudaraju jedna u drugu.

Dakle, manjak tečnosti znači da postoji veći pritisak između dve ploče. Ovo može stvoriti veliki stres za region i moglo bi da dođe do oslobađanja veće potencijalne energije koja bi mogla da izazove razorni zemljotres.

"Zona raseda megapotiska je kao sto za vazdušni hokej. Ako je pritisak tečnosti visok, to je kao da je vazduh uključen, što znači da ima manje trenja i da dve ploče mogu da skliznu. Ako je pritisak tečnosti manji, dve ploče će se zaključati. Tada se "stres" može povećati", objasnio je Solomon.

Autori su napisali da ne znaju da li je Pitijina oaza "jedini izliv te vrste" i sugerišu da bi moglo biti sličnih curenja u tom regionu CSZ. Kao takvi, seizmolozi bi trebalo da uzmu u obzir ove prodore u budućim modelima CS, prenosi Telegraf.

sputnikportal.rs

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

SUPERŠUT STIGAO NA KOSOVO I METOHIJU – CRVENA ZVEZDA I FONDACIJA MOZZART ZA POMOĆ PORODICI MATIĆ