NASA JE SVEMIRSKOM LETELICOM POGODILA ASTEROID: Rezultat je iznenadio sve
NASA je svemirskom letelicom pogodila asteroid u Sunčevom sistemu, a rezultati istraživanja te akcije iznenadili su naučnike.
Motiv za sudaranje svemirske letelice sa asteroidom bila je mogućnost da se on pomeri iz orbite i tako isproba strategija za moguću odbranu naše planete od udara takvog tela koje može čak i da dovede do istrebljenja života. Naučnici su sada izneli rezultate ispitivanja i došli do saznanja da se asteroid pomerio iz orbite više nego što je očekivano i to ne samo zbog udara letelice.
Šta je pokazao sudar sa asteroidom
Rezultati sudara bili su predmet pet naučnih istraživanja, objavljenih u časopisu „Nejčr“ i svi su došli do sličnih saznanja.
Svemirska letelica NASA pogodila je u septembru, u okviru testa poznatog kao DART (The Double Asteroid Redirection Test), Dimorfos, jedan od dva asteroida koji putuju zajedno u istom sistemu. Dimorfos orbitira oko znatno većeg asteroida Didimosa, a iako je manji, svaka promena u Dimorfosovoj orbiti utiče i na pravac kretanja Didimosa.
Dimorfos, koji ima prečnik od 177 metara, napravi jedan krug oko Didimosa (prečnik 780 metara) za 11,9 sati. Udarac svemirske letelice trebalo je da promeni taj period za oko sedam minuta.
Dramatična promena
Kako je objašnjeno u naučnom radu koji je vodila astronom Kristina Tomas sa Univerziteta Severna Arizona, promena u periodu orbitiranja bila je mnogo dramatičnija: Dimorfos sada pređe krug oko Didimosa za 33 minuta kraće nego ranije. Naučnici su zaključili da znatno veća promena u orbiti nije posledica samo udara svemirske letelice.
U radu Planetarnog naučnog instituta iz Arizone, koje je predvodio astronom Đian Jang Li, urađena je detaljna studija ejekte, odnosno materijala koji je izbačen prilikom eksplozivnog udara letelice. Dimorfos je čak dve nedelje posle udara i dalje izbacivao „rep“ od prašine i izgledao kao kometa.
Treći naučni rad, koji je predvodio astronom Arijel Grajkovski sa SETI instituta, proučavao je svetlost koju je Dimorfos reflektovao pre, tokom i posle udara. Tri nedelje posle sudara, Dimorfosova svetlost vratila se na nivo koji je bio pre njega. Nivo svetlosti tokom proučavanog perioda ukazao je kako je Dimorfos izgubio od 0,3 do 0,5 odsto ukupne mase.
Šta je uzrok
Naučni rad istraživača koje je predvodio Endrju Čeng sa Univerziteta Džons Hopkins navodi da je upravo taj izbačeni materijal odgovoran u najvećoj meri za promenu orbite asteroida. On je, prema tim navodima, Dimorfosu dao veće ubrzanje nego sam udar svemirske letelice NASA.
- Udar letelice DART pokazuje da prenos momenta na ciljani asteroid može biti znatno veći od samog momenta koji predaje kinetički impaktor, što znači da se kinetički udar kao mogućnost prevencije sudara Zemlje i asteroida može smatrati efikasnim - navodi se u tom istraživanju.
Tim naučnika, koje je predvodio Terik Dali sa Džons Hopkins univerziteta, rekonstruisao je sam trenutak udara na osnovu prikupljenih podataka, uključujući i vremensku liniju pre samog udara, detaljne karakteristike mesta udara, kao i veličinu i oblik Dimorfosa. I njihovi rezultati ukazuju da se čovečanstvo na ovaj način može odbraniti i skrenuti asteroid sa kursa, ukoliko ima čak i ograničeno znanje o njegovom sastavu i stanju površine, bez sprovođenja dugih i skupih izviđačkih misija, prenosi „Sajens alert“.
KAKO JE RUSKA RAKETA "PREVARILA" NATO U UKRAJINI? Misteriozno nestajala sa radara, general Popov otkrio o čemu je reč
RUSKA raketa koja je misteriozno nestajala sa NATO radara tokom ovonedeljnog napada na Kijev je „modernizovana raketa H-101“, otkriva za Sputnjik zaslužni vojni pilot, general-major ruske armije Vladimir Popov. Prema njegovim rečima, raketa je prevarila NATO jer može privremeno da nestane sa radara.
15. 11. 2024. u 23:36
"TO BI DOVELO DO POČETKA TREĆEG SVETSKOG RATA" Fico dao reč: Do kraja ću se boriti da Ukrajina ne bude član NATO-a
SLOVAČKI premijer Robert Fico će se do kraja odupirati ulasku Ukrajine u NATO, rekao je u intervjuu za kineski CGTN.
15. 11. 2024. u 19:38
ĐURĐIC I ĐURĐEVDAN: Isti svetac, dve ikone i dva praznika - u čemu su sličnosti i razlike?
SVETOG Georgija ili svetog Đorđa/Đurađa - kako u narodu zovu ovog sveca, pravoslavni Srbi slave dva puta u godini.
16. 11. 2024. u 08:25
Komentari (0)