SVETSKI DAN DIVLJI VRSTA: U Srbiji ugroženi ris,medved, tvor ...

Tanjug

03. 03. 2022. u 22:56

SVETSKI dan divljih vrsta obeležava se danas, a retke i autohtone vrste biljaka i bujna vegetacija čine pogodna staništa za veliki broj divljih životinjskih vrsta u Srbiji, od kojih su među najugroženijima ris, medved i dve vrste tvora.

СВЕТСКИ ДАН ДИВЉИ ВРСТА: У Србији угрожени рис,медвед, твор ...

NP Tara

Kako je saopšteno iz organizacije Animal Rescue Serbia, u našoj zemlji su zakonom zaštićene 2.633 divlje biljne i životinjske vrste, od čega 1.783 spadaju u kategoriju strogo zaštićenih.

Među strogo zaštićenim vrstama je 50 vrsta sisara, 307 vrsta ptica, 18 vrsta vodozemaca i 18 vrsta gmizavaca, 38 vrsta riba i 610 beskičmenjaka. Kada je reč o flori, dodaju, strogo je zaštićena 641 biljna vrsta, 75 vrsta gljiva i lišajeva, kao i 25 vrsta algi.

Muzejski savetnik u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu, Milan Paunović, kaže da u najugroženije vrste u Srbiji spadaju stepski skočimiš, tekunica, slepa krtica, ris, mrki medved, stepski tvor.

- Svako uznemiravanje, proganjanje, pa čak i nevešto pomaganje mogu biti na štetu populacija divljih životinja i njihovih staništa. Zakonski propisi koji štite vrste i njihova staništa moraju biti poštovani, a ljudi bi trebalo da znaju da očuvana priroda povećava i njihov kvalitet života i pozitivno doprinosi zdravlju - rekao je Paunović.

Kao faktori koji doprinose ugrožavanju divljih biljnih i životinjskih vrsta u Srbiji navode se nekontrolisani lov i krivolov, nesavestan odnos prema prirodi, krijumčarenje divljih životinja i stradanje jedinki u drumskom saobraćaju.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH

O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.

15. 12. 2024. u 13:55

Komentari (0)

SVET SE SMEJE HRVATIMA: Ovakva krađa još nije viđena, Englezi kipte od besa!