KAKO JE GUGL DOBIO IME: Trebalo je da se zove Bekrab, a evo kako je ipak došlo do promene
DA li ste se nekada zapitali zašto se najpopularniji pretraživač i veb stranica koju posećujete više puta dnevno, zove baš Gugl (Google)?
Za ime najviše korišćenog pretraživača na svetu njegovi tvorci, studenti Lari Pejdž i Sergej Brin, inspiraciju su pronašli u matematici i do njegovog imena zapravo došli - pogrešnim spelovanjem.
Dok je Lari Pejdž te 1995. godine razmišljao da nastavi svoje školovanje na Univerzitetu Stenford, Brin je već studirao tamo i od uprave koledža dobio zadatak da Larija uvede u čari studentskog života. Nastavili su da se druže i razmenjuju ideje, pa odlučivši da rade na onoj sa najviše potencijala, bacili su se na pravljenje veb stranice, koja će rangirati ostale na osnovu broja linkova koje vode do njih. Radeći iz svojih soba u domovima, stvorili su pretraživač i nazvali ga "Bekrab", piše "Miror".
Ubrzo nakon toga, Bekrab je preimenovan u Gugl (Google) - matematički izraz za broj sa jedinicom i sto nula, koji se zapravo zove googol.
Ovo ime osmišljeno je tako da odražava veliku količinu podataka koje su studenti pretraživali tokom stvaranja.
Vraćajući se 70 godina unazad, u vreme kada je nešto poput Gugla bilo nezamislivo i matematičar Edvard Kasner bio je u potrazi za inspiracijom za ime svog otkrića. Dok je 1920. šetao Nju Džerzijem sa svojim nećacima Miltonom i Edvinom Sirotom, Kasner im je dao zadatak da smisle reč kojim bi označili pomenuti velik broj. Milton je odgovorio terminom "googol", koji se Kasneru dopao i zbog toga ga je usvojio kao zvaničan naziv.
Ni Kasner ni Milton nisu mogli da zamisle šta će obična igra predstavljati za narednih 100 godina. Zajedno sa Džejmsom R. Njumenom 1940. Kasner je napisao knjigu koja je istraživala oblast matematike nazvanu "Matematika i mašta" i na njenim stranicama pojma "googol" je popularizovan prvi put.
U isto vreme kada je u šetnji 1920. Milton predložio pomenuti pojam, dao je ideju i za ime većeg broja. "Googolpleks" označio je jedinicu iza koje sledi ispisivanje nula "dok se ne umorite". Pošto je Kasner zaključio da se "različiti ljudi umaraju u različito vreme", broj na googol nazvan je "googolpleks".
Kasnije su Lari Pejdž i Sergej Brin pogrešnim spelovanjem reči "googol" došli do naziva za svoj pretraživač. Ni pojam "googolpleks" nije ostao zapostavljen, pa je to naziv Guglovog sedišta u Kaliforniji.
Preporučujemo
DRUŠTVENE MREŽE PRETE HONK KONGU: Fejsbuk, Gugl, Tviter zapretili ukidanjem usluga
05. 07. 2021. u 17:25
VELIKE PROMENE NA FEJSBUKU: Evo koje opcije će početi da se naplaćuju i kad
15. 07. 2021. u 11:08
TURSKA DRHTI PRED PRETNjOM IZRAELA: Izbija treći svetski rat? (VIDEO)
MINISTAR odbrane Turske, Jašar Guler, izjavio je da Izrael može da napadne Tursku, čime je podržao ranije izjave predsednika Erdogana, koji je Izrael opisao kao direktnu pretnju za zemlju.
14. 11. 2024. u 17:17
"GLAVNA TEMA JE DA LI ĆE MOSKVA BITI GAĐANA" Veliko upozorenje Vučića: Svet se kreće po ivici ambisa!
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti posle govora na Samitu KOP29 u Azerbejdžanu.
12. 11. 2024. u 12:33
ČITULjA KOSTIĆU OD DECE: "Živiš kroz nas - nastavljamo s ponosom"
MIODRAG Kostić, osnivač i predsednik MK Grupe, preminuo je u sredu ujutru.
14. 11. 2024. u 12:46
Komentari (0)