OD KLIKOVA DO NAPRETKA: Digitalni putevi mladih za održivi razvoj
MLADI su oduvek bili nosioci promena, a danas, u eri digitalizacije, njihova moć je dodatno pojačana.
Digitalne tehnologije pružaju alate koji omogućavaju brže širenje informacija i inovacija, dok se mladi, kao "digitalni urođenici", nalaze u centru ovih promena.
Digitalizacija se ne posmatra samo kao tehnološki napredak, već kao ključan faktor u postizanju ciljeva održivog razvoja
Kroz korišćenje tehnologija, mladi imaju priliku da aktivno doprinesu rešavanju globalnih izazova, uključujući borbu protiv klimatskih promena, promovisanje ekološke održivosti i društvene pravde.
Nekoliko ključnih aspekata:
1. Digitalna pismenost i obrazovanje:
Važno je osigurati da svi mladi imaju pristup kvalitetnoj digitalnoj edukaciji.
Mladima treba pružiti podršku u razvoju digitalnih veština kako bi se osećali sigurno i kompetentno u digitalnom okruženju.
2. Inovacije i kreativnost:
Mladi su često inovatori i kreativci. Treba stvoriti okruženje koje podstiče mlade da razvijaju svoje ideje i pretvaraju ih u stvarnost.
3. Mladi kao digitalni domoroci:
Mladi su često prepoznati kao generacija koja prirodno koristi tehnologiju. Njihova sposobnost da se prilagode novim alatima i platformama ključna je za napredak.
Mladi - pokretači društvenih promena
Ne treba zanemariti da su mladi i pokretači društvenih promena. Njihov entuzijazam, kreativnost i sposobnost brzog prilagođavanja novim trendovima omogućavaju im da oblikuju budućnost prema sopstvenim idealima. Ove vrednosti su prepoznate i na globalnom nivou, te se kroz različite inicijative i projekte mladi sve više uključuju u procese donošenja odluka. Na kraju, bitno je naglasiti da podrška mladima u njihovim naporima za održivi razvoj i dalje ostaje presudna.
Da svaka zemlja ima mlade i kvalitetne ljude kojima je neophodna podrška za dalji razvoj, govori i nedavno zapažen rezultat naših mladih na Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi koja se održala od 11. do 22. jula u Velikoj Britaniji.
U zvaničnoj konkurenciji na ovom, najznačajnijem takmičenju za učenike srednjih škola, učestvovalo je 609 takmičara iz 109 zemalja iz celog sveta, a među najboljima su se našli i naši učenici.
Stefan Šebez, Gvozden Lapčević, Mihailo Jančević i Novak Despotović iz Matematičke gimnazije, osvojili su srebrne medalje, dok se bronzanom medaljom okitio Strahinja Svrzić, učenik gimnazije „Svetozar Marković“ iz Niša. Pohvalom je nagrađen Stevan Radivojević, učenik Matematičke gimnazije u Beogradu.
U cilju popularizacije prirodnih nauka, kao i afirmacije naših mladih i talentovanih matematičara, NIS u okviru svog programa „Energija znanja“ od 2013. godine sarađuje sa Društvom matematičara Srbije, kroz podršku u realizaciji takmičenja iz matematike, kako na državnom, tako i na međunarodnom nivou.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)