Kako da edukujete decu o značaju životne sredine
STVARATI svest o značaju životne sredine tokom ranih godina dece znači ulagati u njihovu bezbrižnu budućnost i odrastanje. Svi želimo zdravo, zeleno, okruženje u kome naša deca mogu odrastati u dodiru sa prirodom. Navike koje se steknu tokom detinjstva, u velikom broju slučajeva, ostanu prisutne tokom celog života.
- Priroda nam je potrebna. Mislite, volite, brinite, slavite. Dan Zemlje je svaki dan - napisao je Novak Đoković, najbolji teniser sveta na jednoj od društvenih mreža.
Ukoliko dete od malena naučimo da misli o značaju prirode i bude pažljivo prema njoj, vrlo je verovatno da će mu to postati životni stil.
S obzirom na to da deca vole da provode vreme u parkovima i u šetnji, brojne su prilike da ih naučimo kako se neguje životna sredina. Postoji ogroman broj malih postupaka koji ne zahtevaju veliki napor ni roditelja ni deteta, a mogu imati veoma značajan uticaj.
Družite se s prirodom
Najbolji način da vaše dete postane svesno svoga okruženja i važnosti očuvanja prirode jeste da mu ukažete na lepotu boravka napolju.
Ne treba čekati savršene vremenske uslove. Organizujte igru u parku, šetnju kroz šumu, planinarenje, vožnju bicikla ili kampovanje. Na taj način, deca će boravak napolju uvek povezivati sa lepim iskustvima i biće im lakše da poštuju i usvoje navike za očuvanje životne sredine.
Ono na šta im roditelji mogu ukazati jeste da životnu sredinu ne treba uzimati zdravo za gotovo: park će biti čist i lep za igranje samo ukoliko ga mi sami čuvamo i održavamo, a u šumi će biti raznovrsnih životinja samo ukoliko im ne oštetimo stanište.
Šetnje po parku ili šumi su savršena prilika da dete nauči o tome u kojoj meri naši svakodnevni postupci mogu biti štetni za okruženje.
Iskoristite priliku da objasnite detetu zašto je štetno bacati otpad u prirodu i naučite ih da su i oni sastavni deo prirode.
Vaspitajte decu tako da budu povezana sa prirodom – izrašće tako da budu inovatori, sanjari, pobunjenici. Neće se plašiti da idu sami svojim putem.
Postoji bezbroj igara u prirodi koje dete može samostalno da izmisli i osmisli, bilo da se igra u parku, dvorištu ili na obližnjem jezeru.
Sposobnost kontrolisanja sopstvenih aktivnosti i razvijanje poštovanja prema prirodi pomaže u izgradnji samopouzdanja.
Neka ekologija postane tema u vašim životima
Deca uče i stvaraju navike posmatrajući roditelje. Ukoliko i sami imate određene navike i deca će ih mnogo lakše usvojiti.
Nemojte da čekate da deca porastu - iako mlađa deca nisu uvek sposobna da shvate zašto je nešto važno, ona umeju da prihvate da je ono što ukućani rade bitno. Vremenom i sama počinju da uviđaju da njihovi postupci direktno utiču na svet u kome živimo.
Koristite priliku da što više razgovarate sa decom zašto je briga o planeti bitna.
Smanjivanje potrošnje
Odgovorno raspolaganje resursima jedan je od najbitnijih aspekata očuvanja životne sredine. To se odnosi na sve.
Budite i sami primer: nemojte zatrpavati frižider sa namirnicama koje na kraju nećete stići da pojedete, niti zatrpavati dete sa nekvalitetnim igračkama koje će brzo završiti u kanti za đubre.
Reciklirajte
Počnite od vašeg doma: nabavite posebne kante u kojoj ćete razvrstavati otpad (gledajte da iste budu dostupne i deci) i počnite.
Odvojite i jednu posebnu kantu za direktnu reciklažu, tj. kantu u koju ćete odvajati sve stvari za koje smatrate da ćete moći ponovo da ih upotrebite. Odaberite kutije za razne sitnice koje ćete dekorisati, komade tkanine od starih stvari od kojih možete da sašijete, na primer, garderobu za lutke.
Jedna od varijanti je i da reciklirate recikliranje, tj. da napravite kante za reciklažu od kutija kojih ste hteli da se rešite.
Ekološki filmovi i knjige
Posetite biblioteku i konsultujte se sa ljudima koji tamo rade, sigurno će vam preporučiti neku dobru knjigu u skladu sa uzrastom deteta.
Pričajte sa njima o reciklaži i zašto mislite da je važno da i oni budu deo toga.
Na internetu se mogu naći raznorazni edukativni sadržaji i filmovi na temu ekologije za decu mlađeg uzrasta.
"Čuvajmo Zemlju i prirodu na njoj, jer ih nismo nasledili od svojih dedova i očeva, nego smo ih pozajmili od svojih potomaka."
Čovek koji voli prirodu ne može biti loš
Izuzetno je važno da decu naučimo kako da brinu o živim bićima i da im pomognemo da shvate koliko je ta briga važna.
Ako od najranijeg detinjstva povežemo dete sa prirodom, ono će stvoriti naviku da čuva, brine i neguje životno okruženje, kao i da voli svet oko sebe.
MERKELOVA PROGOVORILA O PUTINU: Jednu stvar posebno istakla - "Imao je osećaj za to"
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel opisala je u svojim memoarima prvi susret sa Donaldom Trampom, a takođe je govorila o ruskom predsedniku Vladimiru Putinu i Ukrajini. Odlomke iz knjige objavili su nemački mediji.
21. 11. 2024. u 11:45
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
MNOGI NE ZNAJU: Šta knez Mihailo pokazuje prstom
SPOMENIK knezu Mihailu Obrenoviću na Trgu republike postao je glavno gradsko sastajalište Beograđana i njihovih gostiju. Međutim, od mnogih ćete čuti da se sastaju ne kod Kneza već “kod konja”.
21. 11. 2024. u 09:47
Komentari (0)