U UREĐENIM državama jezička politika je u centru nacionalne politike.
Najnovije iz rubrike
SPOKOJ "SPAVAČA" PETRA MOŠIĆA: Novi ciklus dela uglednog umetnika u galeriji u Kragujevcu
ČUVENU Geteovu misao: "Nemojte sanjati male snove - oni nemaju moć da pomeraju ljudska srca," beogradski slikar Petar Mošić uzeo je za svojevrsni moto izložbe u Aleksić galeriji u Kragujevcu, koja će biti otvorena 30. novembra u 18 časova.
25. 11. 2024. u 06:45
BIO JE TOTALNI UMETNIK: Izložba "Vojislav Despotov: Veseli pakao poezije" u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine
IZLOŽBA "Vojislav Despotov: VESELI PAKAO POEZIJE", biće otvorena 29. novembra u 19 časova u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, a trajaće do 12. januara iduće godine.
24. 11. 2024. u 17:03
MOJ UJAK JE UBIJEN U JASENOVCU, A MAJKA PREŽIVELA STARU GRADIŠKU: Sa piscem Slobodanom Šnajderom na kafi u hotelu "Dubrovnik" u Zagrebu
SLOBODAN Šnajder, jedan od najvećih pisaca u regionu, dočekuje nas na prijateljskoj kafi u hotelu "Dubrovnik", na zagrebačkom Trgu Bana Jelačića. Vratio se upravo iz Holandije, gde je objavljen njegov roman "Anđeo nestajanja", dok je u Velikoj Britaniji izašlo englesko izdanje "Doba mjedi", koje je izdavač poslao u trku za međunarodnog Bukera
24. 11. 2024. u 11:03
KUTIJA KAO METAFORA, UTOČIŠTE I POZIV NA PREISPITIVANJE: Izložba fotografija Nebojše Babića u Likovnoj galeriji Kolarca
NA FOTOGRAFIJAMA koje će, od 26. novembra u 19 časova, pa do 7. decembra, biti izložene u Likovnoj galeriji Kolarčeve zadužbine u sklopu postavke naslovljene "kutiJa", poznati fotograf Nebojša Babić istražuje višeslojnu simboliku kutije kao metafore ljudskog iskustva.
24. 11. 2024. u 08:45
"PORODIČNA FOTOGRAFIJA" MLADIH UMETNIKA IZ BANJA LUKE: Gostovanje galerije "Vagon" u beogradskoj galeriji "Štab"
GALERIJA "Vagon" jedina privatna galerija savremene umetnosti u Banja Luci, u beogradskoj galeriji "Štab" predstavlja dela šestoro umetnika iz RS - Isidore Branković, Tajane Dedić Starović, Irme Beširević, Nikole Tomića, Ognjena Miloševića i Denisa Haračića.
24. 11. 2024. u 07:30
bata
16.03.2021. 11:31
Југословенство је нама донело латиницу , држава има начина да врати наше писмо у употребу . Постоји и притисак са запада делује прикривен , али се осећа. Држава мора да одлучније стане уз наше српско ћирилично писмо
Nenad
16.03.2021. 12:17
Поштовање, Ето коначно да се неко сети једног великог пролема у Србији а тако народа српског у диајспори. Ја не знам како да објасним својим пријетељима руским ,зашто на производима из Србије нема латинице где пише декларација производа јер пише тамо "SRB" али на хрватском! Нигде ћирилице осима на Северно Македонском или Руском.. "Младост" из Лесковца на својим Супама иде толико далеко и срамно да земља порекла на српском ппроизводу пише.. ЕУ латиницом уместо Србија. Чуди ме да непише нпр..Албанија,тзв Косово или можда ФИРОМ. Тако нпр. "Jaffa" из Црвенке са севера Србије нпр нема на ћирилици и српском језику декларације већ само на Абецеди хрватској и хрватским писмом али под ознаком "SRB".И тако многи наши произвођачи помажу уништењу ћирилице. Новине које се декларишу да су српске "Вести" у Аустралији излазе на хрватском писму латиницом тако нам полако олакшавају опроштај од српског језика.Додуше многи млади српског порекла рођени у Аустралији незнају ћирилицу сем неколико слова и кажу лакше им нажалост да читају хрватским писмом. Дакле што није успела да уради НДХ полако ради савремени тренд,немар,глад за новцом ето урадиће што ни Турци,Аустро-Угари,НДХ,Комунисти и Југославија нису уиспели да постигну. Жалосно али задњи је момент да Србија спасава што спасити може. Хвала вам ојављиванју вашег чланка.
Serbian
16.03.2021. 14:20
За почетак, нека основна поставка на порталу „Новости" буде на ћирилици. И да име, у коментару може да се напише ћирилицом. За то није неопходан закон.
11111112
16.03.2021. 15:03
Тако је! Браво!
Ksenija
18.03.2021. 08:34
Волела бих да ми неко од надлежних објасни зашто се уопште користи латиница у јавном комуникацији (штампани медији, издаваштво, преводи страној филмова...)? Који су то разлози, који, за разлику од нпр. Бугарске, Македонији, Русије, Грчке и других земаља које користе искључиво ћирилицу, чине Србију тако "посебном" да морамо да имамо два писма? Наравно да ће се у школама учити о латиница, тамо где то има смисла (учење страној језика), али све остало би морали да буде писао ћириличним писмом. Ово што се сада догађа у Србији са ћирилицом је у најмање руку срамно.