USPEH LESKOVAČKE ŠKOLE STRIPA: „Vekovnici“ po šesti put na top listi najboljih stripova sveta

17. 02. 2021. u 20:56

BRITANAC Pol Gravet, vodeći autoritet na polju stripa i autor poznate knjige „1001 strip koji morate pročitati“, svrstao je serijal „Vekovnici“ - „Život i smrt“ u izbor najznačajnijih strip naslova na svetu koji su objavljeni prošle sezone.

УСПЕХ ЛЕСКОВАЧКЕ ШКОЛЕ СТРИПА: „Вековници“ по шести пут на топ листи најбољих стрипова света

Škola stripa

Gravet svake godine sastavlja ovu top listu na kojoj su se „Vekovnici“ našli po šesti put odnosno najčešće u odnosu na bilo koji drugi domaći strip naslov.

Scenarista serijala „Vekovnici“, koji izlazi od 2007. godine, je Marko Stojanović, predavač u leskovačkoj Školi stripa „Nikola Mitrović Kokan“, a na najnovijem izdanju su radili njegovi učenici Marko Nikolić i Denis Dupanović kao i mnogi drugi crtači od Dejana Nenadova i Vladimira Aleksića do Tihomira Čelanovića i Radomira Izgarevića.

- Ovo izdanje pratile su izložbe u Varvarinu i Trsteniku, a album je, pre objavljivanja u Srbiji, premijerno čitala publika u regionu odnosno u Hrvatskoj, Rumuniji i Severnoj Makedoniji. Jedan od najvećih domaćih strip teoretičara Slobodan Ivkov rekao je da je ovaj strip „fenomen do sada neviđen u domaćem stripu“ jer se radi o prvom rimejku albuma u istoriji srpskog stripa – navodi Marko Stojanović.

O uspehu „Vekovnika“ još kaže da je zadovoljstvo veće što su „ kao deo svetske strip elite“ ovoga puta prepoznati i njegovi učenici.

- Teško da postoji veća čast za bilo kog učitelja od toga da takav autoritet, kao što je Pol Gravet, kaže da su njegovi učenici stasali u strip crtače prvog reda i to u svetskim okvirima – dodao je Stojanović.

Na serijalu „Vekovnici“ do sada je radilo više od 200 autora sa prostora Balkana kao i iz Rusije, Nemačke, Turske, Slovačke i Brazila, a osim u zemljama regiona objavljivan je i u Grčkoj, Bugarskoj, Rumuniji, Češkoj i Velikoj Britaniji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MOĆ OBRAZOVANJA: Ključ za inkluzivniju i pravedniju budućnost