INTERVJU Vladimir Pištalo: Kao da sam među knjigama i rođen
UGLEDNI pisac Vladimir Pištalo, kao što je naš list najavio, na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije imenovan je za v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije.
U saopštenju Ministarstva kulture se navodi da Pištalo ima iza sebe bogato radno iskustvo, kao predsednik Kulturnog foruma Evropskog pokreta u Srbiji, urednik Projekta književnih prikaza, Srpske studije, koordinator grupe za program "Dijalog civilizacija: društveni konflikt na Balkanu" Univerziteta Nortistern. Bio je rukovodilac projekta "Održivost i kultura" na Institutu za održivost Univerziteta u Nju Hempširu, urednik časopisa "Književna reč" i "Delo", pisao je scenarija za TV Beograd.
Na čelo nacionalne biblioteke dolazi sa mesta profesora svetske i američke istorije na Beker koledžu u Vusteru (SAD). U razgovoru, za "Novosti", otkriva i lični razlog zbog koga je prihvatio ovaj posao:
- Udisao sam tu bibliotečku prašinu još u majčinoj utrobi - kaže Pištalo. - Majka je trudna radila kao bibliotekarka. Jadini razlog što nisam i rođen među knjigama je što je na vreme uhvatila tramvaj i otišla u bolnicu. Otac mi je bio upravnik Narodne i Univerzitetske biblioteke u Sarajevu. Dakle, postoji porodična tradicija. Ceo život sam se bavio knjigama. Biti na čelu takve instutucije je velika čast i izazov. Hteo bih da ujedinim svoja iskustva pisca, univerzitetskog profesora i čoveka koji je živeo na dva kontinenta i ugradim ih u svoju viziju ove kulturne ustanove.
* Da li to znači da definitivno napuštate Ameriku i ostajete u Srbiji?
- Odavno sam se razmišljao da se vratim u Srbiju. U ovom trenutku prosto su se spojile kockice. Ja sam i u Americi uvek mislio na srpskom sve do trenutka dok ne progovorim. Sad sam u situaciji da radim u instituciji koja se prevashodno brine o jeziku na kom oduvek vodim svoje unutrašnje dijaloge.
U ČAROBNOM KOMADU SIRA
U KNjIZI eseja "Značenje džokera" Pištalo je otkrio kako je biblioteka još od ranog detinjstva bila za njega posebno mesto:
"Moj otac, Borivoje Pištalo, bio je direktor Univerzitetske biblioteke u Sarajevu... Lift sa klupom vozio me je samo jedan sprat, pravo u kancelariju iz koje je prestolonaslednik Franc Ferdinand pošao na svoju poslednju vožnju... Unutrašnjost biblioteke je, naprotiv, bila topla i umrljana svetlom vitraža... Sve u svemu, u biblioteci - vijećnici sam se osećao kao miš u čarobnom komadu sira...
Valjda zbog onog mirisa knjiga u krvi i zbog profesije mojih roditelja uvek sam se rado odazivao na poziv iz biblioteka, provincijskih, čak radije nego prestoničkih..."
* Kako vidite dalji razvoj Narodne biblioteke Srbije?
- Narodna biblioteka Srbije je najvažnija kulturna ustanova našeg jezika, ili jedna od samo nekoliko takvih ustanova. To nije samo čitaonica. To je mesto dijaloga, mesto susreta pisaca i drugih umetnika. To je mesto gde se stvara vrednost. Želeo bih da biblioteka bude vidljivija i aktivnija u kulturnom životu. Mladi ljudi ne čitaju dovoljno i nemaju dovoljnu kondiciju čitanja. Jedna medijska akcija bazirana na najintimnijim iskustvima najrazličitijih stvaralaca trebalo bi da podseti mlade na to šta knjiga može značiti u njihovom životu. A to se možda svodi na Andrićevo podsećanje - da ni u čemu nisi ni sam ni prvi ni jedini!
* Koji će biti vaši prvi potezi i da li vam u tom smislu mogu koristiti neka iskustva iz sveta?
- Što čvršće povezivanje sa sličnim institucijama širom sveta, aktivno prisustvo na međunarodnim sajmovima, afirmisanje prevoda naših knjiga, obnova nekad veoma popularnih čitanja na Kosančićevom vencu. Kosančićev venac je mesto u Beogradu gde je vazduh drugačiji i gde vreme drugačije protiče. Tu sam nedavno primio nagradu "Meša Selimović". To je fokalno mesto naše tradicije. Spaljena je samo ona biblioteka gde se ne čita. Ako negde i dalje čitamo i razgovaramo o knjigama, time pokazujemo da je to za nas i dalje biblioteka.
* Predstoji raspisivanje konkursa za izbor upravnika. Hoćete li se javiti?
- Narodna poslovica kaže: "Ne prelazi mostove dok ne dođeš do mostova". Pretpostavljam da hoću.
NOVI ROMAN "PESMA O TRI SVETA"
* NA kom rukopisu sada radite?
- Više od godinu dana pišem roman koji počinje u Perastu, za vreme venecijanske uprave, a nastavlja se u Tunisu i Americi. Roman se zove "Pesma o tri Sveta". Vetrovi sudbine su bacali glavnu junakinju na tri kontinenta. Na kraju, kada se opet vrati u Perast, ona se pita da li je sanjala svoj život.
* Nagrada NBS je poslednjih godina doživljavala razne transformacije. Da li treba vratiti da o njoj, kao nekada, odlučuju čitaoci biblioteka?
- I sam sam dobitnik Nagrade NBS za najčitaniju knjigu, za svoj roman "Tesla među maskama". Što se više pažnje posvećuje knjigama, veća je dobit za pisce i kulturu. Bio sam ponosan na to da vam tu nagradu daju obični čitaoci svojim potpisima.Apsolutno bih vratio tu nagradu. Možda bismo radili dve nagrade istovremeno - nagradu za najbolju i za najčitaniju knjigu.
* Koliko se u vremenu neverovatno brzih tehnoloških inovacija uloga biblioteke menja?
- Američke biblioteke pomažu korisnicima u nizu praktičnih situacija u životu. Postoje elektronske, audio-knjige, filmovi. Ne zaboravimo da su najvažnije priče, naime razmena misli i emocija. Njihov oblik je manje važan. Neko priča priču. Neko je sluša. Bibliotekar je posrednik između to dvoje.
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (0)