ŠTA KRIJE PREPISKA MILEVE I AJNŠTAJNA KOJU JE OTKUPILA SRBIJA: U 53 pisma dragoceni podaci o životu srpske fizičarke i njenog slavnog muža

M.Kralj

13. 12. 2024. u 18:25

U SUSRET obeležavanju 150 godina od rođenja Mileve Marić Ajnštajn, ministarstvo kulture je na aukciji kod "Kristija" u Londonu kupilo vrednu prepisku između ove srpske naučnice i njenog slavnog supruga Alberta Ajnštajna!

ШТА КРИЈЕ ПРЕПИСКА МИЛЕВЕ И АЈНШТАЈНА КОЈУ ЈЕ ОТКУПИЛА СРБИЈА: У 53 писма драгоцени подаци о животу српске физичарке и њеног славног мужа

Foto Minisartvo kulture

Dokumentarnu građu čini serija od 43 Ajnštajnova potpisana pisma Milevi, kao i 10 njenih pisama upućenih Albertu.

- Kupovinom ove vredne građe, 53 pisma i ukupno 177 stranica, koja otkriva dragocene podatke o životu srpske fizičarke i matematičarke Mileve Marić, njen lični odnos kao i naučnu saradnju sa Albertom Ajnštajnom, biće formiran Lični fond Mileve Marić Ajnštajn, koji će zbog svog izuzetnog značaja za kulturu i nauku biti utvrđen za kulturno dobro - saopštili su iz Ministarstva kulture, uz napomenu da su pisma kupljena na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, uz podršku premijera Miloša Vučevića i ministra finansija Siniše Malog.

Selaković: Za buduće generacije

PODSEĆAJUĆI da Mileva Marić Ajnštajn spada u red najznačajnijih srpskih ličnosti, ministar kulture Nikola Selaković je poručio da je kupovina njene korespondencije dobra vest za našu državu:

- To je ujedno i potvrda suštinskog opredeljenja Ministarstva kulture da istrajemo u nameri da sakupljamo važne elemente našeg kulturnog nasleđa, koji su usled istorijskih okolnosti često rasuti širom sveta, da ih vratimo u Srbiju i sačuvamo za buduće generacije. Takođe je kupovina izvanredne građe posvećene jednoj od najpoznatijih Srpkinja, koja je bila nepravedno skrajnuta, kruna naše namere da sledeće godine obeležimo važan jubilej njoj u čast i upravo u tom cilju obnavljamo i njenu porodičnu kuću u Rumi.

Ova akvizicija će biti pohranjena u Državnom arhivu Srbije. Pisma između Alberta i Mileve su razmenjena pre nego što su postali muž i žena, u periodu između 1897. i 1903. Uz njih se na aukciji našla i pozivnica za njihovo venčanje, 6. januara 1903. godine. Jedan od ekskluziviteta je i što se u njima prvi i poslednji put pominje njihova tajno, pre stupanja u brak, rođena ćerka Liserl, koja je umrla kao jednogodišnja devojčica. Tu je i poziv, koji je Ajnštajn uputio Milevi, da dođe na letovanje na jezero Komo, gde se pretpostavlja da je ostala u drugom stanju.

Foto Minisartvo kulture

Ajnštaj pisao na listovima sa naučnim proračunima

Ova jedinstvena zbirka, kako su "Novosti" već pisale prošle nedelje, najavljujući aukciju, otkriva kako prirodu njihovih intimnih osećanja, tako i naučnu saradnju. Albert i Mileva dopisivali su se na južnonemačkom dijalektu. On je nju oslovljavao sa "uvažena gospođice" (formalno, u prvom pismu), a potom i mnogim nadimcima. A o njihovoj tadašnjoj zaljubljenosti rečito govori i ovaj Ajnštajnov pasaž:

- Dragi Jazavčiću, baš si mi mila, draga moja curo, kako je lepo bilo prošli put, kada sam tvoj mali lik smeo da stisnem uz sebe, kako priroda zapoveda, budi najnežnije poljubljena, dušo draga!

Foto Minisartvo kulture

Mileva i Albert Ajnštajn

Punim imenom Albert Ajnštajn potisao je četiri pisma, sa Albert - 23, a ostala različitim nadimcima, poput Johanzel. Ima i nepotpisanih. Slao ih je iz Ciriha, Milana, Metmenstetena, Melktala, Vintertura, Šafhauzena i Berna. Mileva mu je odgovarala iz Hajdelberga, Kaća, Ciriha, Štajna na Rajni. Iz njih se između ostalog saznaje i da se Albertova porodica protivila njihovom braku. Među pismima su i dva zanimljiva po tome što je za njih Ajnštajn koristio papir na kojem je prethodno beležio neke od svojih prvih naučnih proračuna.

Do pobedničkog zaključka

ZNAM da me ti od svih ljudi najdublje voliš i najbolje razumeš... Biću veoma srećan i ponosan kada nas dvoje zajedno dovedemo naš rad o relativnosti kretanja do pobedničkog zaključka.

Ovo je napisao Albert Ajnštajn (1879-1955), u pismu od 27. marta 1901.

Poslednje pismo u ovoj prepisci napisano je posle njihovog venčanja, 6. januara 1903. U njemu se pominje Milevina nova trudnoća, sa sinom Hansom Albertom, rođenim 14. maja 1904, ali i bolest tek rođene Liserl.

- Veoma sam tužan zbog onog što se desilo Liserl. Šarlah često ostavlja veoma trajne posledice. Samo da sve dobro prođe. Kako je Liserl registrovana? Moraćemo ubuduće mnogo više da pazimo, kako bi manje problema bilo za decu u budućnosti - piše Ajnštajn.

Prethodni vlasnik je ovu uzbudljivu korespondenciju kupio u decembru 1996. za 442.500 dolara. Kada se sada pojavila kod "Kristija" u Londonu, procenjena je između pola miliona i milion britanskih funti. U saopštenju Ministarstva kulture ne navodi se koliko je naša država platila za ova pisma, ali je juče "Dojče vele" naveo da su prodata za nešto više od pola miliona evra, ne navodeći ko je kupac.

Kupovinom ove građe, kažu u saopštenju iz Ministarstva kulture, nastavlja se politika "sakupljanja i očuvanja dragocene zaostavštine značajnih ličnosti naše istorije i kulture":

- Istovremeno, u susret velikom jubileju - 150 godina od rođenja srpske matematičarke i fizičarke Mileve Marić Ajnštajn sledeće godine, Ministarstvo kulture zajedno sa opštinom Ruma radi na obnovi njene porodične kuće, koja ima nespornu istorijsku vrednost.

Kuća koja se nalazi u Železničkoj ulici broj 38, u kojoj je naučnica živela sa porodicom, godinama je propadala, a uslovi za njenu obnovu stekli su se u septembru 2023. godine, kada je prešla u vlasništvo opštine Ruma. Ideja je da uz sećanje na Milevu, deo postavke bude posvećen i njenom rođenom bratu, Milošu Mariću, takođe naučniku, čiji su radovi na polju mitoze i amitoze kasnije postavili temelje kloniranja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MVP Mozzart sport: Neka ovo postane tradicija!