IVO ANDRIĆ - ČOVEK IZNAD VREMENA: Postavka o našem nobelovcu u Kulturnom centru Srbije u Kini
KNjIŽEVNIK, Diplomata, Nobelova nagrada, Put u Kinu... Neke su to od uloga, događaja ili faza koje su odredile životni put, karijeru, ličnost, delo jedinog nobelovca sa ovih prostora.
Ujedno, to su i nazivi tematskih celina - segmenata postavke naslovljene "Ivo Andrić - čovek iznad vremena", koja će se zahvaljujući Muzeju grada Beograda od poslednjeg dana novembra naći pred publikom u dalekoj Kini.
Izložba u Kulturnom centru Srbije "Ivo Andrić" u Distriktu 789, jednom od najživljih umetničkih kvartova Pekinga, realizovana je uz podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, a trajaće do 20. decembra.
Za ovu priliku, prvi put je detaljno istražena Andrićeva poseta Kini, u kojoj se pisac obreo kao član jugoslovenske delegacije 1956. godine, a povodom dvadesetogodišnjice smrti kineskog književnika Lu Sina, osnivača nove književnosti. "Nije se mogao naći bolji povod za takvo putovanje!", izjavio je Andrić, koji je odmah po prispeću u Kinu 1. oktobra poslao pismo Milici Babić i u njemu zabeležio svoje prve utiske: "Sve je novo i veliko, a čovek se ipak oseća kao kod kuće."
Pismo je potpisano sa Mandarin, kako ga je od milošte zvala Milica, nakon što je saznala da će Andrić putovati u Kinu. Tokom jednomesečnog boravka, pisac je posetio Peking i Šangaj, a najsnažniji utisak na njega je ostavila poseta Muzeju Lu Sina, smeštenom na pekinškoj adresi stanovanja kineskog književnika.
Oduševljen pronalaskom knjige srpskog pisca Laze Lazarevića u biblioteci Lu Sina, Andirić je po dolasku u Beograd napisao kratak tekst naslovljen "Susret u Kini", o značaju pisane reči i dela koja kao mostovi mogu preći najveće geografske i vremenske udaljenosti.
Jedan je od najznačajnijih srpskih, jugoslovenskih i svetskih pisaca 20. veka, Ivo Andrić (1892-1975) je najranije detinjstvo i mladost proveo u Bosni i Hercegovini, a studije u raznim evropskim gradovima. Posle Prvog svetskog rata došao je u Beograd i započeo diplomatsku karijeru, tokom koje je putovao i službovao po čitavoj Evropi.
Početkom Drugog svetskog rata trajno se nastanio u Beogradu i potpuno posvetio pisanju. Nobelovom nagradom za književnost ovenčan je 1961. godine, kao 55. dobitnik tog priznanja, a prvi i do danas jedini sa prostora bivše Jugoslavije.
Iz Pekinga u Travnik
POSETIOCI multimedijalne postavke izložbe "Ivo Andrić - čovek iznad vremena" će moći, uz pomoć VR naočara, da posete Muzej Ive Andrića u Beogradu, Rodnu kuću Ive Andrića u Travniku, kao i Apartman u Soko Banji.
Pred kraj života, u prisustvu troje bliskih saradnika je izrazio želju da se njegova zaostavština sačuva kao celina i da se "nameni za opšte kulturne i humanitarne potrebe", te je u skladu sa njegovom voljom 1976. godine osnovan Spomen-muzej Ive Andrića.
Muzejski prostor, koji je smešten u stanu u kojem je Andrić živeo, zadržao je autentični ambijent u kome je čuveni pisac stvarao, a tu se čuva i muzejska postavka posvećena njegovom stvaralaštvu.
Centralni deo izložbe posvećen je Nobelovoj nagradi i u sklopu tog segmenta posvećenog Andriću - Nobelovcu, biće izložene replike diplome i medalje, uz zvučni zapis govora sa dodele nagrade.
ŽESTOK ODGOVOR SLOVAČKE NA POTEZ ZELENSKOG: Hitno se oglasio Fico, sprema drastičnu meru za Ukrajince (VIDEO)
PREMIJER Slovačke Robert Fico zapretio je večeras da je njegova stranka Smer-SD ("Smer — socijaldemokratija“) spremna da podrži smanjenje pomoći Ukrajincima koji se nalaze na teritoriji Slovačke kao odgovor na obustavu tranzita gasa od strane Kijeva.
02. 01. 2025. u 18:26
PUTIN SPREMAN ZA NOVI RAT? Tajni dokumenti otkrivaju detaljan spisak meta
RUSKA vojska pripremila je detaljan spisak ciljeva za potencijalni rat s Japanom i Južnom Korejom koji uključuje nuklearne elektrane i drugu civilnu infrastrukturu, prema tajnim dosijeima iz 2013. i 2014. godine, u koje je imao uvid "Financial Times".
02. 01. 2025. u 19:42
KAKO DANAS IZGLEDA TITOV SIN: U penziju otišao kao hrvatski diplomata, živi van očiju javnosti, a ćerka je njegovo najveće bogatstvo (FOTO)
ALEKSANDAR Mišo Broz, sin Josipa Broza Tita, nakon završetka svoje uspešne diplomatske karijere proveo je poslednjih deset godina uglavnom daleko od očiju javnosti.
02. 01. 2025. u 17:07
Komentari (0)