HRABRO MENJALE MUŠKA PRAVILA: Druga izložba iz ciklusa "Velikanke srpske kulture" u Domu Jevrema Grujića

M.Kralj

15. 11. 2024. u 16:59

PRVU Srpkinju doktora pravnih nauka, prvu ženu filozofa kod nas, prvu feministkinju, ali i najveću svetsku putnicu, predstavlja druga izložba iz ciklusa "Velikanke srpske kulture".

ХРАБРО МЕЊАЛЕ МУШКА ПРАВИЛА: Друга изложба из циклуса Великанке српске културе у Дому Јеврема Грујића

Foto promo

Ova postavka, juče otvorena u Domu Jevrema Grujića, otkriva i predstavlja znamene žene srpske istorije i kulture, a potpisuju je Branka Conić, direktor ovog Muzeja srpske istorije, umetnosti i diplomatije, dr Gordana Bekčić, direktorka Kancelarije za kulturnu diplomatiju, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, i Ružica Opačić, istoričarka umetnosti.

Među ženama, koje su se našle u ovom nastavku ciklusa su slikarke Milena Pavlović Barili i Zora Petrović, glumica - Žanka Stokić, prva dama srpskog teatra - Mira Trailović, prva doktorka pravnih nauka - Anka Gođevac Subotić. Publika će se upoznati i sa delima naših dobrotvorki - Delfe Ivanić, Ljubice Luković, Mirke i Mejbl Grujić i Marije Trandafil. Tu su i priče o prvoj školovanoj kostimografkinji - Milici Babić Jovanović, prvoj lekarki - Dragi Ljočić, najškolovanijoj Srpkinji i prvom doktoru nauka - Kseniji Atanasijević, naučnici - Jelki Bojkić Makavejev, profesorki - Ileani Čuri. Biće predstavljene i svetska putnica - Jelena Dimitrijević i prva feministkinja - Draga Dejanović. Od novovekovnih srpskih kraljica, na postavci su Natalija Obrenović, Draga Obrenović i Marija Karađorđević, zbog svog rada u kulturi, ali i dobročinstva.

- Često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji, neretko u borbi protiv patrijarhata, birokratije i nepisanih pravila, utirale su put novim generacijama, nesvesnim da za mogućnosti koje danas imaju treba da zahvale svojim slavnim pretkinjama - ističu, u propratnom tekstu, autorke postavke. - Upravo takve bile su i žene na našoj postavci. Velikanke koje predstavljamo primer su hrabrosti, posvećenosti, istrajnosti, nepokolebljive snage da se, uprkos preprekama i stereotipima, može ostvariti sve. One su primer da se može, ako se sme.

Junakinje prethodne postavke

PRVU izložbu o ženama značajnim za razvoj srpske kulture i društva, u Domu Jevrema Grujića predstavili su početkom 2022. Tada su junakinje postavke bile Milica Stojadinović Srpkinja, Mina Karadžić, Poleksija Todorović, Draga Ljočić, Beta Vukanović, Nadežda Petrović, Isidora Sekulić, Jelisaveta Načić, Marija Maga Magazinović, Vidosava Kovačević, Anica Savić Rebac, Zora Petrović, Desanka Maksimović, Leposava St. Pavlović, Milena Pavlović Barili, Ljubica Marić, Ljubica Cuca Sokić i Soja Jovanović. A od eksponata, na postavci su našli i lični predmeti Milene Pavlović Barili, ali i čuveni šešir Desanke Maksimović.

Mnoge naše institucije učestvovale su u realizaciji postavke, među kojima su Matica srpska, SANU, Galerija Milene Pavlović Barili, UB "Svetozar Marković", Muzej grada Beograda, Muzej pozorišne umetnosti, Muzej rudničko-takovskog kraja,Istorijski muzej Srbije, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Narodna biblioteka...

Naše Engleskinje

MEĐU ženama zaslužnim u našoj istoriji, kojima je posvećena ova izložba, su i dve Engleskinje. To su Ledi Pedžet i Flora Sands, koje su uz naš narod bile tokom balkanskih i Prvog svetskog rata, ali i kasnije.

U saradnji sa beogradskim "Iks Vitaminom" i novosadskom "Bel art" galerijom, na izložbi će se naći i dela žena koje stvaraju savremenu umetničku scenu Srbije. To su radovi Anje Tončić, Edite Kadrić, Irene Kovač, Jelene Jelače, Ječene Blečić, Kristine Bajilp, Kristine Pirković, Sonje Gajić, kao i jedne Engleskinje, nedavne gošće Beograda, Džulije Pejton Džons, umetnice, istoričarke umetnosti i nekadašnje direktorke čuvene londonske galerije "Serpentajn".

Izložba će biti otvorena do 31. januara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

Kulinarski spektakl ukusa i inovacija u Beogradu