PASJI ŽIVOT I PEPA PRASE: Izložbe Luke Tripkovića i Nikole Velickog u Beogradu i Kragujevcu

M.Kralj

08. 11. 2024. u 18:21

DVOJICA umetnika mlađe srednje generacije, koji su zaposleni na beogradskom Fakultetu likovnih umetnosti - Luka Tripković (1989) i Nikola Velicki (1983), predstavljaju svoja nova dela na samostalnim izložbama.

ПАСЈИ ЖИВОТ И ПЕПА ПРАСЕ: Изложбе Луке Трипковића и Николе Велицког у Београду и Крагујевцу

Foto Centar za grafiku FLU

Tripković, ciklus "Pasji život" izlaže u Galeriji Centra za grafiku FLU, u Beogradu, a Velicki, u kragujevačkom prostoru galerije "Rima", postavku - "Kako mi je bilo na Nepalu i zašto nisam otišao".

Seriji Tripkovićevih radova na kojima su predstavljeni "čovekovi najbolji prijatelji", podsticaj su dale slike sa istim motivima Dejvida Hoknija.

- Portreti pasa su samo proširena metafora naše usamljenosti, izolacije i potrebe da kanališemo brižnost, nežnosti i sentiment - pišu u tekstu kataloga Nataša Janković i Tia Antić. - Istinski predmet Hoknijevih slika jesu apostrofirane emocije i uzajamna ljubav psa i njegovog vlasnika. Jednakog sentimenta, Luka Tripković se opredeljuje za izložbu u formi omaža istovetnog naziva. Reč je o analizi egzistencije, izvedene umetničkom veštinom koja je omogućila da složenosti jednog života deluju jednostavno. Portreti pasa su samo proširena metafora naše usamljenosti, izolacije i portebe da kanališemo brižnost, nežnosti i sentiment.

Foto Galerija Rima

Rad Nikoe Velickpog

I novi radovi Nikole Velickog za glavnog likovnog junaka imaju Pepu, interpretiranu iz animirane dečje serije "Pepa Prase". Na prethodnim izložbama, posvetio joj je crteže i grafike, a sada se po prvi put nalazi i na slikama na platnu.

- Uvezanost grafike, crteža i slike osnovna je karakteristika Velickovog stvaralačkog procesa - navodi Sofija Ž. Milenković, kustos galerije "Rima" i autor izložbe. Temeljno poznajući tradicionalne tehnike grafike, Velicki je svestan da svaki rez i ispupčenje predodređuju delo i da raskoš otiska zavisi od veštine rezbarenja. Poput traga linoreza, umetnik teži da svaku spontanu mrlju, gužvanje, neravninu i rascep sačuva kao pojedinačni rez u linoleumu, i smatra ih neizostavnim likovnim elementima konačnog crteža. Stvaralački proces Nikole Velickog odvija se kroz igru, kao važan element umetnosti i života, kojoj je radost osnovni pokretački motiv, a humor njen neizostavni činilac.

Umetnik interpretira život crtanog junaka u ključu sopstvene svakodnevice, dajući mu lični pečat duhovitim nazivima, bliskim savremenom posmatraču, čime briše razliku između animirane Pepine "stvarnosti" i realnog života.

Izložba Nikole Velickog traje do 5. decembra, a Luke Tripkovića do 26. novembra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BRUKA I SRAMOTA U ALBANIJI! Šiptari i Ukrajinci zajedno vređali Srbe i Ruse (FOTO)