NA SCENI OŽIVLJENA BAŠTINA: Drugi festival muzejskog teatra MUZATEA počeo u Beogradu

В.СТРУГАР

04. 11. 2024. u 12:31

DRUGI međunarodni festival muzejskog teatra MUZETEA, održava se od 4. do 8. novembra u Beogradu - na scenama Konaka kneginje Ljubice, Etnografskog muzeja, Muzeja Jugoslovenske kinoteke, Doma Jevrema Grujića i Muzeja Narodnog pozorišta.

НА СЦЕНИ ОЖИВЉЕНА БАШТИНА: Други фестивал музејског театра МУЗАТЕА почео у Београду

Foto Promo

Prva na programu, 4. novembra (u Muzeju Jugoslovenske kinoteke) je predstava "Uspomene Sare Bernar" koja prati život čuvene francuske glumice kroz prizmu njenih najintimnijih trenutaka. Po tekstu Džona Marela i u režiji Staše Koprivice, u hercegnovskoj produkciji igraju Tatjana Bošković i Dejan Đonović. Narednog dana u Etnografskom muzeju biće izvedena "Boja duše" (Bari, Italija), čiji je dramaturg i reditelj Lino de Venuto. Monodrama predstavlja unutrašnje putovanje kroz dušu čuvenog slikara i nastala je po motivima pisama koje je Van Gog pisao bratu (iz knjige "Pisma Teu") u izvođenju reditelja. Iste večeri na repertoaru je i "Krvava svadba" (Kantabrija, Španija). Ovo ostvarenje zasniva se na istraživanju Lorkinog kosmosa: istiniti događaji, koje je pesnik 1928. godine uzeo kao osnovu za svoje delo, predstavljeni su u novom kontekstu, uz pesme, ples i flamenko. Režiju predstave potpisuju Pati Domenek i Horhe Lopez, a igra Marija Vidal.

U sredu, 6. novembra, u Etnografskom muzeju na programu je "Pu spas za sve nas" (Srbija) po tekstu, režiji i izvođenju Jelene Zablaćanski, uz klavirsku pratnju Sonje Lukić. Monodrama čuva sećanje na heroinu Dianu Budisavljević, Austrijanku koja je tokom II svetskog rata spasavala decu iz ustaških logora smrti u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Iste večeri, na istom mestu je i poetska duodrama koja predstavlja imaginarni susret najmoćnijeg srpskog srednjovekovnog vladara, cara Dušana (1308-1355) i pesnikinje Desanke (1898-1993). U predstavi pod nazivom "Care Dušane, tražim pomilovanje" (Srbija) igraju Đorđe Marković i Marija Bergam.

Šest zemalja

FESTIVAL će otvoriti Branka Petrić, najstarija aktivna glumica na našim prostorima. U ovogodišnjem izdanju, pored Srbije, učestvuju umetnici iz Španije, Rusije, Italije, Nemačke, Crne Gore i Gruzije. Uz predstave, biće organizovana i panel diskusija posvećena izazovima i perspektivama muzejskog teatra.

Predsednik žirija je reditelj i glumac iz Rusije, Ruslan Kutlijev, a članovi su direktor zaječarskog pozorišta Vladimir Đuričić, glumica Zlata Numanagić, Vedrana Dragičević iz delatnosti kulturnog turizma, kao i direktorka Muzeja afričke umetnosti Marija Aleksić.

Narednog dana, u podne, u Muzeju Narodnog pozorišta održaće se okrugli sto "Muzejski teatar i teatar u muzeju - izazovi i perspektive". Ovaj panel okuplja stručnjake iz oblasti muzeologije, teatrologije, kao i pozorišne umetnike, koji će razgovarati o mogućnostima i izazovima tog oblika umetničkog izraza. Učestvuju Milan Mađarev, Radomir Putnik, Jana Balačenceva, producent i teatrolog iz Rusije, Nina Mazur iz Hanovera, Ražden Kervališvili iz Gruzije, a moderato je kustos muzeja afričke umetnosti i pozorišni reditelj Ivana Vojt.

Šanel za kraj

POSLEDNjEG festivalskog dana u Domu Jevrema Grujića( van konkurencije) premijerna je obnova "Male crne haljine", u režiji Nataše Radulović.

Slavnu Koko Šanel igraju Vjera Mujović i Staša Milovanović:dve glumice oživljavaju detinjstvo, ljubavi, borbu, čežnje i stremljenja kompleksne ličnosti kakva je bila francuska modna ikona. Priča o Koko Šanel i njenoj borbi za nezavisnost žene je predstava o samoći i večnom traganju za ljubavlju, a u ovoj predstavi (koja će zatvoriti drugi festival MUZETEA), do skora a su Koko Šanel igrale Rada Đuričin i Vjera Mujović. U obnovljenoj predstavi Vjera preuzima Radinu ulogu, a mlada Staša Milovanović ulogu Vjere Mujović.

U večernjim časovima Konak kneginje Ljubice biće scena za "Medeju" Žan Anuja, u režiji Raždena Kervališvilija i izvođenju Madone Šubitidze. Pred publikom će se naći tragična junakinja grčke mitologije Medeja, napuštena od svih, moralno uništena, u tuđini koju ne može da podnese...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

BUDUĆNOST JE SADA: Trendovi u održivosti za 2025. godinu