SVEDOČANSTVA BURNIH PROMENA: Izložba skulptura naših savremnih autora u Internacionalnom umetničkom studiju "Trnavac" u Valjevu

B. PUZOVIĆ

11. 03. 2024. u 07:15

U INTERNACIONALNOM umetničkom studiju "Radovan Trnavac Mića" u Valjevu otvorena je izložba "Egzistencijalna pitanja u savremenoj skulptorskoj praksi", u saradnji sa Galerijom savremene likovne umetnosti iz Niša. Izložena su dela 10 vajara iz Srbije i svih prostora bivše Jugoslavije, koja su deo zbirke niške galerije.

СВЕДОЧАНСТВА БУРНИХ ПРОМЕНА: Изложба скулптура наших савремних аутора у Интернационалном уметничком студију Трнавац у Ваљеву

ius trnavac

Pred valjevskom publikom su skulpture Zlatka Glamočaka, Mirka Marića, Rajka Popivode, Zdravka Joksimovića, Dragana Jelenkovića, Marka Crnobrnje, Mrđana Bajića, Gabrijela Glida, Radoša Antonijevića i Rada Mutapovića. Saradnja "Trnavca" i Galerije savremene likovne umetnosti u Nišu počela je 2018. godine. Do sada su uspešno realizovali izložbe slika, grafika i crteža iz bogate kolekcije niške galerije, koja ima oko 2.000 eksponata. Ovoga puta su dela koja svedoče o kretanjima u okviru skulptorskog izražavanja od šeste decenije prošlog veka.

- Opredelili smo se za 10 dela novijeg datuma, želeći da apostrofiramo jednu od promena unutar skulpture kao medija, koja je sadržinsko-saznajnog karaktera, a manifestuje se pre svega u domenu proširenja tematskog repertoara vajarskih dela onim temama koje sadrže jasnu aluziju na egzistencijalna pitanja života savremenog čoveka - kaže autorka izložbe, muzejska savetnica Milica Todorović. - Desetoro umetnika na simbiličan i metaforičan način tretiraju potpuno različite fenomene stvarnosti, preko narativa čija izvorišta pripadaju oblastima ljudske psihologije, etike, ili su iz domena ekologije, socijalne i društvene politike. Izuzetno su značajni akteri skulptorske svene, neguju autentične pristupe skulpturi, imaju razvijene opuse i bogatu izložbenu aktivnost na nacionalnoj i međunarodnoj sceni.

Probrana kolekcija

ZBIRKA savremene skulpture u fondu GSLU Niš, počela je sa formiranjem šezdesetih godina prošloga veka i u njoj su probrana dela srpskih, ali i umetnika bivše Jugoslavije. U njoj se, između ostalih, čuvaju radovi Aleksandra Zarina, Ota Loga, Branka Ružića, Mire Jurišić, Radmile Graovac, Svetomira Arsića Basare i mnogih drugih. Za gostovanje u Valjevu ipak su odabrane skulpture nastale u poslednjoj deceniji.

Dekan fakulteta likovnih umetnosti Radoš Antonijević, jedan od izlagača, istakao je da su skulptura i skulptorska praksa doživele transformaciju u poslednjih pola veka i krenuli nekim drugačijim putem. Na izložbi se vide neke individualne prakse i narativi, umetnička i likovna istraživanja, takođe potkrepljena različitim specifičnim temama.

- To su sve umetnici srednje i starije generacije, sa iskustvom iz ovih naših proteklih nekoliko decenija, burnih perioda, društvenih previranja, nekih novih iskustava, promena, tehnologija, načina i brzine života, tako da je jako lepo uočena ta egzistencija koja se pokazala kao veza između pitanja koje povezuje sve nas i koja istinito svedoči o tome šta smo živeli i kako smo radili - rekao je Radoš Antonijević.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

HRVATI ŠOKIRALI RUSIJU: Uradili ono što čak ni Amerikanci nisu bili spremni da učine