KNJIŽEVNI KRITIČARI BIRAJU KNJIGU GODINE (10.): Dela snažnih slika i metafora

V. N.

18. 02. 2024. u 18:00

KNjIGE koje saopštavaju značajne istine i svedoče o vitalnosti duha pisaca.

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10.): Дела  снажних слика и метафора

Ilustracija Novosti

GORAN MAKSIMOVIĆ (Niš)

1. "U KOSTRETI", Slobodan Jović ("Čigoja")

2. "PAKRAC", Vladan Matijević ("Laguna")
3. "ODAVDE SE VIDI", Dejan Aleksić (KCNS)
4. "NESTAŠNA MARKIZA", Jasmina Malešević ("Galaksijanis/Beokliks")
5. "ZAPIS NA STUBU, JERUSALIMSKOM", Selimir Radulović ("Laguna")

Foto privatna arhiva

PRILIKOM izbora knjiga objavljenih u 2023. godini, usmerili smo se na tekstove u kojima dolazi do preispitivanja poetičkih potencijala književnosti, kao što je potraga za suštinom pisanja, za vidovima egzistencijalne drame, za imaginacijom savremene istorije, za estetičkim podtekstom svekolikog iskustva, za bićem jezika i alegorijsko-grotesknom motivacijom umetničkog sveta. U tom pogledu naročito izdvajamo romane J. Malešević i V. Matijevića. Od pesničkih tekstova izdvojili smo knjige S. Jovića, D. Aleksića i S. Radulovića u kojima je iskazana lirska rastrojenost savremenog čoveka između stvarnosti i umetnosti, u kojima je naglašeno egzistencijalno stranstvovanje, kao i potraga za pronalaženjem smisla u metafizičkim oblicima duhovnosti.

* * * * * * * * *

SLAĐANA ILIĆ (Beograd)

1. "NAĆERTANIJE", Matija Bećković (SKZ)
2. "TOBOGAN", Saša Radojčić (KCNS)
3. "PSIHOLOGIJA GRAVITACIJE", Nenad Šaponja ("Prometej")
4. "POGLED POD SUKNjU SVETA", Tatjana Janković ("Agora")
5. "IZ KOSTRETI", Slobodan Jović ("Čigoja")

Foto arhiva

I NOVA knjiga Matije Bećkovića, jedinstvenog srpskog stvaraoca, svedoči o vitalizmu njegovog duha, aktivizma i jezika. Kao i uvek, bira svoj put i način da saopšti značajne istine a to čini autentično, duhovito. Često se služeći (auto)ironijom, S. Radojčić markira prizore koji nedvosmisleno potvrđuju prolaznost, čovekovu ništavnost, kao i značaj "linije dodira", "tačke između", "čiste promene". U zbirci pesama N. Šaponje lirski subjekt ispituje prirodu neželjenih događaja, zabuna unutar sebe i drugih, privremenost, ali i trenutke prividne besmrtnosti. Zbirka priča T. Janković jedna je od najboljih koje su objavljene prošle godine. Ženi u ovoj zbirci ne prijaju inicijacije - iz detinjstva u devojaštvo, iz devojaštva u status verene, pa udate žene, potom majke. Mnogi prizori, svedočanstva, u zbirci S. Jovića zapravo su biblijske priče. Pesnik sasvim spontano pokazuje kako se iz "siromaštva" rađaju obilje, radost, zahvalnost, pobožnost.

* * * * * * * * *

GORDANA VLAHOVIĆ (Kruševac)

1. "ZAPIS NA STUBU, JERUSALIMSKOM", Selimir Radulović ("Laguna")
2. "VILA FAZANKA", Bojan Krivokapić ("Arete")
3. "PSIHOLOGIJA GRAVITACIJE", Nenad Šaponja ("Prometej")
4. "SANDUK PUN TAME", Miroslav Todorović (NB "Stevan Sremac", Niš)
5. "GODINA BEZ PROLjEĆA", Adnan Repeša ("Laguna")

Foto privatna arhiva

VOĐEN verom, izvorom svakog smisla, hrišćanskom mišlju kao odgovorom na ovovremene izazove, biblijskim praslikama, S. Radulović stvara poeziju meditacije, moralnog preobražaja i književnog umeća. Kazivanja B. Krivokapića, u prostoru primorja i ravnice severa, izranjaju u snatrenjima, sećanjima, nenadanim smrtima, čudesnim likovima, uz po koji dokument i magijsku uznebesenost. N. Šaponja traga za nalaženjem ravnoteže u sebi. Iz sveta poremećenih vrednosti. Samoprepoznavanjem znači "biti u sebi i svoj na svome." Knjiga M. Todorovića bogata je minijaturama, kratkom poetskom prozom, poluispovednim povestima. Često je autoironičan, satiričan, uz diskretni žal prema čoveku i "tamnom brlogu života." Repeša piše knjigu potresnih i teških iskustava iz 92. i 93. godine. U prividu ležernosti mladić sazreva pod tamnom senkom smrti i nestajanja, nalazeći uporište u pisanju "iz potrebe da pisanjem sačuva vrijeme."

* * * * * * * * *

PREDRAG JAŠOVIĆ (Paraćin)

1. "PSIHOLOGIJA GRAVITACIJE", Nenad Šaponja ("Prometej")

2. "OGLEDI IZ POETIKE", Aleksandar B. Laković ("Povelja")
3. "NASTANAK PESME", Gojko Božović ("Povelja")
4. "DALEKA HRASTOVA ŠUMA", Ljubiša Krasić (NB "Rade Drainac", Prokuplje)
5. "AVION ZA PONOĆ", Miloš Latinović ("Vulkan")

Foto privtna arhiva

DVEMA naoko nespojivim paradigmama N. Šaponja spaja u različitim značenjskim kontekstima neslućene metafore i analogije, potvrđujući bogatstvo srpskog jezika. Pesnička zbirka A. B. Lakovića je svojevrsno lirsko prekrajanje meta jezika kritike. Tako je možemo istovremeno posmatrati kao jedan prožimajući rezultat novog oblika citatnosti. Zbirka eseja iz pera G. Božovića je upravo o nastanku pesme, ali i o značaju značenju pesme ili teoriji o poeziji, ili poeziji kao književnosti izvan književnosti, diskursu za sebe. Zbirka Lj. Krasića predstavlja lirizovanu šetnju kroz našu istoriju od iskona do naše aktuelnosti. Roman M. Latinovića je jedna novelistička struktura o odlascima i ostajanju. Izvesnost odlaska ne predstavlja sigurnost potvrđivanja junaka, kao što ni ostajanje ne pruža izvesnost budućnosti i sigurnosti

* * * * * * * * *

NEBOJŠA LAZIĆ (Beograd)

1. "ZAVETI I PREISPITIVANjA", Duško Babić (Centar za srpske studije - SKZ)
2. "HRAM TIŠINE", Marija Jeftimijević Mihajlović ("Partenon")
3. "POETIČKI IZAZOVI I DRUGI OGLEDI", Marko Nedić ("Akademska knjiga")
4. "DIMNI ZNACI", Đorđo Sladoje ("Štampar Makarije" - Gradska narodna biblioteka "Žarko Zrenjanin" - Obodsko slovo)
5. "ARSENAL", Jelena Marićević Balać ("Sumatra")

Foto privatna arhiva

D. BABIĆ tematizuje odraz velikih nacionalnih tema srpske kulture u savremenim književnim kretanjima, kao i naš odnos prema svetionicima srpske književne misli danas: Njegošu, P. Kočiću, I. Adriću, M. Crnjanskom, D. Ćosiću i dr. Poeziju M. J. Mihajlović, premreženu tradicionalnim pesničkim motivima, natkriljuje i oplemenjuje uzvišena religioznost i misao okrenuta Bogu. M. Nedić minucioznom analizom i osvetljava opšta poetička pitanja, ali i pojedinačne delove opusa srpskih pisaca, od Ž. Pavlovića i D. Mihailovića, preko D. Ćosića i M. Vuksanovića, pa do R. Markovića i D. Kekanovića. Đ. Sladoje pokušava i uspeva snažnom metaforikom da običnim stvarima, ljudima i pojavama sačini i podari pesničku auru. U slučaju J. M. Balać zapanjuje njena sposobnost da tako predano, strastveno i (samo)ironično plete pesničko sazvežđe od nečega tako malo poetičnog, kao što je to oružje.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (0)

NEVEROVATNI POPUSTI DO KRAJA MESECA! Ne propustite priliku za veliku uštedu