MOSTOVI SVETLOSTI VUJAKLIJE, GLIDA, KUNA, KRIŽANIćA: Izložba dela iz Zbirke Muzeja žrtava genocida u Galeriji Vojnog muzeja
U Galeriji Vojnog muzeja danas je otvorena izložba " Mostovi svetlosti - Izbor iz Zbirke umetničkih dela Muzeja žrtava genocida", autora dr um. Nikole Radosavljevića, kustosa u ovom Muzeju.
Postavku čini izbor od blizu stotinu umetničkih dela iz Zbirke umetničkih dela Muzeja žrtava genocida koji se, prvi put od osnivanja Muzeja 1992. godine, predstavlja javnosti.
Zbirka sadrži neka od najznačajnijih dela srpskog savremenog stvaralaštva prikupljana putem otkupa, poklona i akvizicija, vršenih najvećim delom između 2021. i 2023. godine. Javnosti će tako biti predstavljena neka od najznačajnijih ostvarenja Lazara Vujaklije, Pjera Križanića, Piva Karamatijevića, Đorđa Andrejevića - Kuna, Branka Šotre, Miloša Bajića, Zdenke Kartusove, Vide Jocić, Nandora Glida, Ismeta Mujezinovića, Nikole Radosavljevića, Nade Denić i mnogih drugih.
Izložbu prati ilustrovana dvojezična srpsko-engleska monografska publikacija sa kustoskim tekstom i pratećom vizuelnom dokumentacijom, a realizaciju postavke omogućili su Ministarstvo kulture, Ministarstvo odbrane i Fondacija Muzeja žrtava genocida.
" Beležeći hronološku, tematsku i likovnu raznorodnost izložba otvara dijalog o vremenu i mestu borbe srpskog naroda u Drugom svetskom ratu, kao i o fenomenu stradanja i pojma genocida u vizuelnim umetnostima. Razmatra se način percepcije i kontesktualizacije formalnih odlika na relaciji slika - crtež - grafika - skulptura, koji u zajedničkom imenitelju nose ideju o civilnom otporu i borbama za život i slobodu. Ovi radovi spomenici su jednog vremena, mnogih događaja i ljudskih sudbina koje su tragično skončale u nacionalnim i međunarodnim prevratima, ali i podsetnici na velike tragedije i genocid koji su zauvek obeležili naš narod. U njima se ogledaju velike istine o umetnosti, koliko i ideje o nadi, slobodi i sigurnosti, toliko i u borbi za našu kolektivnu slobodu," navode u Muzeju žrtava genocida.
Izložba će trajati do 17. januara.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"TRAGEDIJA, POČIVAJ U MIRU" Anđušića pogodila vest - našli ga mrtvog: "Nikad ne znate kroz šta ljudi prolaze"
"TRAGEDIJA, počivaj u miru..."
17. 12. 2024. u 18:26
Komentari (0)