ŽIVKOVIĆU PRIPALA "RAMONDA SERBIKA": Dodeljeno priznanje za poseban pečat u srpskoj književnosti
JEDNOGLASNOM odlukom žirija Književne kolonije Sićevo, nagrada "Ramonda serbika" za 2023. godinu za višegodišnje stvaralaštvo koje je ostavilo poseban pečat u istoriji savremene književnosti dodeljena je piscu Zoranu Živkoviću.
Svečanost povodom uručenja nagrade biće upriličena u živopisnim predelima Sićevačke klisure na otvaranju 32. Međunarodne književne kolonije Sićevo, koja se održava od 12. do 17. septembra.
U tročlanom žiriju, koji je imenovao Savet kolonije, bili su prošlogodišnji laureat Goran Petrović, Dejan Stojiljković i Dejan Milutinović.
Oni su odlučili da nagrada, koja se dodeljuje 28. put, pripadne piscu, esejisti, prevodiocu, izdavaču, uredniku i scenaristi Zoranu Živkoviću za celokupno književno-naučno stvaralaštvo i doprinos srpskoj kulturi.
- Ima nečeg setnog u tome kada pisac počne da dobija nagrade za životno delo - kaže Živković za "Večernje novosti". - To je obično učtiv način da mu se kaže da je rekao šta je imao u umetnosti proze i da se od njega više ništa ne očekuje. Jedina uteha u svemu jeste to što su nagrade ove vrste ipak bolje od onih koje se dodeljuju posthumno... "Ramonda serbika" izuzetno je priznanje ako ga merimo imenima pređašnjih laureata: to je sam vrh srpskog književnog Panteona. Velika je čast i povlastica naći se u tako dičnom i otmenom društvu. Ova nagrada za mene ima i jedno veoma posebno značenje: njome kao da se konačno, posle pedeset godina, skida svojevrsna anatema s mog bavljenja naučnom fantastikom. Kao da sam dobio svojevrstan oprost mladalačkih grehova. Ja, doduše, i dalje nisam pisac SF žanra, ali bar više ne moram nikoga da razuveravam u to. I da jesam, a nisam, moja proza zbog toga ne bi bila manje vredna...
Tradicija manifestacije u Sićevu
MEĐUNARODNA književna kolonija Sićevo je najstarija takva književna manifestacija u ovom delu Evrope. Njen osnivač je dr Mihajlo Ignjatović, nekadašnji niški pisac i književni prevodilac, a utemeljivači Kulturno-prosvetna zajednica i Društvo književnika Niša. Kolonija se od 1991. održava svake godine polovinom septembra u selu Sićevu u blizini Niša.
Baveći se (naučnom) fantastikom, Živković ostvaruje monumentalni opus, čija se sveobuhvatnost ogleda kako u literaturi (književno stvaralaštvo, istraživački i urednički rad, prevođenje), tako i u drugim medijima (film i televizija). Postavio je ne samo temelje SF u srpskoj kulturi, već i stvorio dela koja danas spadaju u klasike ovog žanra svetske književnosti - piše u obrazloženju. Istaknuto je i da je objavljeno 117 stranih izdanja Živkovićevih knjiga na 20 jezika i da ga to svrstava u kategoriju domaćih najprevođenijih živih pisaca.
Prozne knjige su mu višestruko nagrađivane u zemlji i svetu, adaptirane u dramske oblike i dobile su značajnu međunarodnu kritičku recepciju. Dobitnik je Svetske nagrade za fantastiku 2003. godine.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)